Connect with us

HABERLER

VEKİL SAYISI 4’TEN BEŞE ÇIKTI; VATANDAŞ MİLLETVEKİLİ DAĞILIMINI HESAPLIYOR

Her seçim döneminde milletvekili sayısı azalarak 6’dan 4’e kadar düşen Kütahya bu erken seçimde meclise 5 vekil gönderecek. Gidecek beş milletvekilinin dağılımının nasıl olacağı şimdiden hesap konusu oldu.

Nüfusu azaldıkça Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki vekil sayısı da azalan Kütahya 6 milletvekilinden 4 milletvekiline kadar düşmüştü. Ancak 16 Nisan 2017 Anayasa Değişikliği Referandumu ile birlikte getirilen sistem değişikliği ile milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkartıldı. Bu artışla birlikte Kütahya’nın da milletvekili sayısı 4’ten 5’e çıktı.

GÖZLER İKTİDARDA

AK Parti Kütahya’da iki kez tulum tabir edilen milletvekillerinin tümünü kazanırken diğer üç seçimde 4 milletvekilinin 3 tanesini almayı başarmıştı. Milletvekili sayısı 5’e çıkan Kütahya’da iktidar partisi AK Parti’nin bu seçimlerde nasıl bir sonuç alacağı merak konusu oldu. Her seçim döneminde bölgesinde ve Türkiye’de iktidara verdiği destekle ilk sıralarda yer alan Kütahyalı seçmenlerin bu erken seçimde milletvekili dağılımını nasıl yapacağı şimdiden konuşulmaya başladı.

ADAYLIK İÇİN YSK BEKLENİYOR

Erken seçime hazır olduklarını belirten muhalefet partileri ise Kütahya’dan milletvekili çıkartmanın peşinde. Siyasetin eskisi gibi olmayacağı yeni sistemde Kütahya’dan gönderilecek her milletvekilinin önem taşıdığına işaret edildi. YSK’nın süreci açıklaması ile birlikte iktidar ve muhalefet partileri seçim çalışmaları için belirleyeceği yol haritasına göre hareket ederek milletvekili belirleme safhasına geçecekler.

KULİSLER BAŞLADI

Milletvekili hesaplamalarının erken seçim kararının alınması ile birlikte başladığı Kütahya’da iktidar ve muhalefet partileri kısa süre içinde yoğun tempoda çalışarak hem vatandaştan oy isteyecek hem de milletvekili adaylarını kamuoyuna tanıtacak. Diğer taraftan kulislerde konuşulan iddialara göre muhalefet partilerinin dışarından tanınmış bir ismi aday gösterme üzerine durulduğu öğrenildi. Kamuoyu ise Kütahya’da 5 milletvekilinin partilere göre dağılımının nasıl olacağını şimdiden hesaplamaya başladı.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar