Connect with us

EĞİTİM

NÜFUSUN DÖRTTE BİRİ ÖĞRENCİ

Vali Ahmet Hamdi Nayir, her hafta Çarşamba günleri gerçekleştirildiği okul ziyaretleri kapsamında bu hafta Atakent İlkokulu ile Ortaokulunu ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Vali Ahmet Hamdi Nayir’e İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit ile Okul Aile Birliği Üyeleri eşlik etti. 1, 3, 6 ve 7. Sınıf öğrencilerinin matematik, serbest etkinlik ve sosyal bilgiler derslerine katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir öğrencilerle sohbet etti, isteklerini dinledi, geleceğe dair öğütler verdi.

“BU ÜLKENİN GELECEĞİ SİZLERSİNİZ”

Öğrencilere olan güvenini her fırsatta dile getiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, Türkiye’nin gelecekte emin ellerde olacağını söyledi. Öğrencilerin kendilerine inandıkları takdirde güzel işlere de imza atacağını vurgulayan Vali Nayir, “Bizler sizlere güveniyoruz. Geleceği daha emin ellerde, sizlerin elinde göreceğiz. Bir zamanlar burada gördüğünüz büyükleriniz sizin sıralarınızda oturuyordu. Siz de yıllar sonra bu tarafa geçecek, belki bizim yaptığımız konuşmayı siz yapacaksınız. Kendinize inanın yapamayacağınız hiçbir şey yok. Bu topraklar güçlülerin hakim olduğu topraklar, güçlü olmamız için de iyi yetişmiş gençliğe ihtiyacımız var. Siz de bunu başaracak güçtesiniz. Her biriniz sorumluluğunu üstlenecek, gelecekte ülkeye büyük katkılar sağlayacak kapasitede, kalitedesiniz. Önce kendinize siz güvenin. Başaranların sizden hiçbir farkı yok. Bu ülkenin gelecekteki bürokrasisi, ticaretçisi, sanayicisi, öğretmeni, siyasetçisi sizlersiniz, hepsi sizlerin arasından çıkacak. Biz sizlere inanıyoruz, yeter ki siz de kendinize inanın” dedi.

“YÖNETİCİLERİNİZİ SEÇEBİLDİĞİNİZ BİR ÜLKEDE YAŞIYORSUNUZ”

  1. sınıfların sosyal bilgiler dersine katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Demokrasi ve Yönetim” konusu hakkında öğrencilerle sohbet etti, demokrasiye dair düşüncelerini sordu. Demokrasinin sahip olunan en güzel nimetlerden biri olduğuna dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Sizi yönetenleri seçmeniz güzel bir nimet. Dünyada bazı ülkeler demokrasiyle değil krallıkla yönetiliyor. Bazı ülkelerde ise bizdeki gibi yerleşmiş bir demokrasi kültürü yok” dedi.

“SOSYAL ALANDA PARLAK BEYİNLERE İHTİYACIMIZ VAR”

Öğrencilere seçmek istedikleri meslekleri de soran Vali Ahmet Hamdi Nayir, Türkiye’nin sosyal bilimlerde iyi yetişmiş bir nesil ihtiyacı olduğundan söz etti. Vali Nayir, “Sosyal alanda parlak beyinlere ihtiyacımız var. Herkes doktor, mühendis olursa bu alanları boş bırakmış oluruz. Çok iyi sosyologlara, psikologlara, ilahiyatçılara, tarihçilere ihtiyacımız var. Belki yapamadığımız bir köprüyü Avrupa’dan gelen bir mühendise yaptırırız ama toplumun içindeki problemleri Avrupa’dan birini getirip çözemeyiz. Bizden birileri bu topluma ait problemleri, sosyal problemleri çözebilmeli” ifadelerini kullandı.

“İÇİNDE BULUNDUĞUNUZ ŞARTLARI BAHANE ETMEYİN”

Öğrencilerin azim ve gayretle çalıştıkları takdirde hedeflerine ulaşacaklarını belirten Vali Nayir, “Tesadüfen gelen hiçbir başarı yok. Şans, liyakatten sonra geliyor. Önce bir şeye layık olacaksınız ondan sonra şansı bekleyeceksiniz. Şansıyla bir yere gelenleri pek görmedim ama çalışarak bir yerlere gelenleri çok gördüm. Şartları müsait olmadığı halde çalışarak, gayret ederek bir yerlere gelenleri daha çok gördüm. Bütün şartları müsait olanlar daha çok çalışmadılar ve birçoğu da bir yere gelemedi. Sizler de içinde bulunduğunuz şartları çok düşünmeden, çalışıp gayret ederseniz güzel yerlere gelirsiniz” dedi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir sınıf ziyaretlerinin ardından öğretmenlerle bir araya geldi. Okul Müdürü Aydın Çamlı’dan okulun ve öğrencilerin genel durumu hakkında bilgiler alan Vali Ahmet Hamdi Nayir öğretmenlerle de sohbet ederek istek ve arzularını dinledi.

“NÜFUSUMUZUN 150 BİNİ ÖĞRENCİ”

Kütahya nüfusunun önemli bir kısmını öğrencilerin oluşturduğuna dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Her hafta bir okul ziyaretini ihmal etmemeye çalışıyoruz. 580 bin toplam nüfusumuzun yaklaşık 150 bini öğrenci. 92 bini milli eğitimdeki öğrencilerimiz, 56 bin civarında da üniversitede öğrencilerimiz var. İlimizin nüfusunun neredeyse 4’te birinden fazlası öğrencilerimiz. Biz ilin üst yöneticileri olarak bu nüfus büyüklüğünü dikkate aldığımızda mutlaka belli bir zamanımızı okullara ayırmak ihtiyacında olduğumuzu hissediyorum” dedi.

“EN GÜZEL HİZMETİ GÖTÜRMEK BİZİM ELİMİZDE”

Okul ziyaretlerinde öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Gittiğimiz yerlerde güzel enerjiler alıyoruz. Çocuklarımız pırıl pırıl, gayretli, öğretmenlerimiz emek veriyorlar. Arkadaşlarımızla olan paylaşımla, çocuklarımıza olan güven duygumuzu ifade etmemizle, sizin emeğinize teşekkür ederek bu hizmetleri daha iyi bir noktaya çekmeye çalışıyoruz. Hangi görevi yapıyorsak hitap ettiğimiz kesime en güzel hizmeti götürmek bizim elimizde. Bunların birçoğunun karşılığı ve bütçesi de yok, gönül gücümüzle yapabileceğimiz çok şey olduğuna inanıyorum. Aynı masrafla daha az etkin iş yapmak da mümkün, daha az masrafla daha etkili iş yapmak da mümkün. Yeter ki gönül gücümüzü de işin içine koymuş olalım” diye konuştu.

“YAPTIĞIMIZ İŞİN HAKKINI VERMELİYİZ”

Eğitimdeki başarının ekip çalışmasıyla elde edileceğine dikkat çeken Vali Nayir, “Her ferdin, her ailenin, her toplumun gündeminde eğitim konusu var. Eğitim bir sacayağı şeklinde. Öğretmenlerimiz, velilerimiz, okul aile birlikleri ve idare olarak iş birliği halinde bir gayret sarf ederse başarının artacağına dair kanaatimiz var. Ekip çalışması çok önemli. Biz sizlerle birlikte bu işi başarabileceğimize inanarak yola çıkıyoruz, inşallah da öyle olur. Bir şeyler yapıyorsak hakkını vererek yapmak lazım, daha güzelini yapma konusunda bir paylaşımımız olması lazım” dedi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar