Connect with us

HABERLER

KURULUŞTAN ÇANAKKALE’YE TARİH VE MEDENİYET GEZİSİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından gençleri tarih ve medeniyet mirasıyla buluşturmak, yerli ve milli bir tarih şuuru kazandırmak, gençlerin aralarındaki birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını geliştirecek ortamı hazırlamak amacıyla düzenlenen ‘Kuruluştan Çanakkale’ye Tarih ve Medeniyet Gezisi’ Kütahya’nın Domaniç ilçesinden başladı.

81 ilden bin 100 öğrenci Domaniç ziyareti kapsamında ilk olarak Süleyman Şah’ın eşi, Ertuğrul Gazi’nin annesi ve Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin nenesi Hayme Ana’nın kabrini ziyaret etti. “Kuruluştan Kurtuluşa Çanakkale” adı altında bu yıl 4.’sü düzenlenen Kuruluştan Çanakkale’ye Tarih ve Medeniyet Gezisi açılış programı Kütahya Domaniç Hayme Ana Göç Şenlikleri Alanı’nda gerçekleştirildi. Törenin açılış konuşmasını yapan Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Feyzullah Gayret, “Kuruluştan Çanakkale’ye Tarih ve Medeniyet Gezileri kapsamında Domaniç’e hoş geldiniz. Temenni ediyorum ki gezimiz başladığı gibi güzel sona erer ve sizler de ziyadesiyle istifade etmiş olursunuz” dedi.

“MİLLETİN DEĞERLERİYLE BARIŞIK OLUN”

Gençlerin akademik, milli ve manevi değerlerine katkı için çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirten KYK Eğitim Daire Başkanı Oktay Mahşer, “Amacımız KYK’nın ikinci bir üniversite kimliği hüviyetine bürünmesi. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençleri üniversite çağında ne kadar donanımlı hale getirebilirsek yarınlarımız o kadar güvence altındadır. Milletimiz her türlü saygıya ve hürmete layık bir millet. Devletimiz bütün imkanlarını seferber ediyor. Milletimiz güçlendikçe devletimiz de güçlenecek ve sizlere sunulan bu imkanlar daha da artacak. Bunun karşılığında devletimizin ve hükümetimizin siz gençlerden tek bir isteği var: Birlikte yaşadığınız bu milletin değerleriyle barışık olmanız, milletimizin değerlerini tanımanız ve okulu bitirdikten sonra da devletimize ve milletimize vefa duygusuyla bağlanmanız. Bağlanacağınız yer devlettir ve millettir” dedi.

“KYK ÖĞRENCİLERİ TEŞEKKÜRÜ HAK EDİYOR”

Hayme Ana’nın, Ertuğrul Gazi’nin ve Osman Gazi’nin ayak izlerini taşıyan Domaniç’te Türkiye’nin 81 ilinden gelen bin 100 öğrenciyi ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, gençlere KYK yurtlarını tercih ettikleri için de teşekkür etti. Vali Nayir, “Kredi Yurtlar Kurumunu tercih eden her bir öğrenci benim gözümde bir teşekkürü peşinen hak etmiş öğrencidir. Anne ve babasını rahat ettiren, eğitim hayatını huzur içerisinde sürdürdüğünü bilmesini sağlayan gençlerimiz peşin bir teşekkürü, peşin bir takdiri hak ediyor. Dördü üniversiteyi bitiren, biri üniversiteye devam eden 5 çocuklu biri olarak bunu çok yakından hissediyor ve biliyorum” dedi.

“ANADOLU’NUN ZENGİNLİKLERİNİ TANIYIN”

Tarihiyle, kültürüyle, yeraltı kıymetleriyle, doğal güzellikleriyle ve sanatıyla Anadolu coğrafyasının zengin bir çeşitliliğe sahip olduğundan söz eden Vali Nayir, “Bu değerleri bilmemiz ve tanımamız lazım. Göreviniz üniversite okumak ama bu çağda, bu enerjiniz ve kapasitenizle hayatı anlama, zenginliklerimizi bilme noktasında da önemli bir fırsata sahipsiniz. Okuduğunuz yerleri, okuduğunuz coğrafyayı, eğitim gördüğünüz yerleri tanıma noktasında büyük bir gayret göstermeniz lazım. Size tanınan bu fırsat da onun bir parçası. Tarihimizin ve kültürümüzün izlerini taşıyan bu yerleri bilirsek sahip olduğunuz zenginlikleri tanırsak kendimize olan güvenimiz, geleceği olan ümidimiz elbette ki artacaktır. Bizden bir şey olmaz gibi duyguyu kenara atmanın tek yolu budur” ifadelerini kullandı.

“GERÇEK KAHRAMANLARIN PEŞİNDE OLUN”

Gençlerin Anadolu’nun gerçek kahramanlarının peşine düşmesi ve onları örnek almaları gerektiğine dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Masal kahramanları bizi kesmiyor. Bir Avrupalı, Robin Hood’un peşine düşüp o masal kahramanıyla kendisini idare edebilir ama bizler bu coğrafyada ayak izlerini taşıyan Hayme Analar, Osman Gaziler, Ertuğrul Gaziler, Dursun Fakihler, Şeyh Edebaliler gibi gerçek kahramanların peşinde olmamız gerekiyor. Sizler bu gezide bunu yakinen hissedeceksiniz. Hayatın içeresinde yer almış, dönemine rengini vurmuş, kendinden asırlar sonrasında da isimlerini devam ettiren bu kahramanlarımız gençlerimizin idolü olmalı. Bizler kendi değerlerimize sahip çıktıkça bu dünyada yerimizi bulacağız. Aksi takdirde başkalarının bizi yönlendirmesine fırsat vermiş olacağız” diye konuştu.

“DEVLET TOHUMU DOMANİÇ’TE EKİLDİ”

Devlet tohumunun Domaniç’te ekildiğini ve ilk kızıl elmanın da Domaniç’te işaretlendiğini belirten Araştırmacı-Yazar Yavuz Bahadıroğlu, “Devletimizi yüreğimizde taşıdığımızı hiç unutmadık ve işte bunun yüzü suyu hürmetine Cenab-ı Hak bu milleti hiçbir zaman devletsiz bırakmadı, inşallah bundan sonra da bırakmayacak. O günlerde henüz ismi olmamasına rağmen ilk kızıl elmamızın işaretlendiği noktada duruyoruz şuan. Devletin yüreği burada attı, burada yapıldı muhtemelen İstanbul fetih planları. Onun için mübarek yerlerdeyiz. Bu devletin temelinde bir kadın yüreğinin olduğunu unutmayacaksınız. Onun adı Hayme Ana’dır. Bu aşireti ben sevk edemem demeyen kadın, kocam öldü onun matemini tutayım demeyen kadın, gönlünden geçen hedefe ağlayarak da olsa gülerek de olsa düşerek, kalkarak yürüyen kadın. Hedefini değiştirmeden aşiretini bu topraklara getirip, bu topraklarda devlet eken kadın. Ertuğrul o tarihlerde henüz 19-20’li yaşlardadır, henüz bey olmamıştır ama kafasında ve yüreğinde bir hayat projesi var. Abileri gidecekleri yeri bilmiyorlardı, geri dönmüşlerdi. Ertuğrul gideceği yeri biliyordu. ‘Ertuğrul, ileriye geçeceğiz, deryayı geçeceğiz ve devlet olacağız’ dedi. Derya dediği deniz, deniz dediği boğazdı. Henüz aşirete bey olmamış 19-20’li yaşlardaki bey adayı İstanbul’u fethedip henüz kurulmamış devletini imparatorluk burcuna yükseltmekten söz ediyordu” şeklinde konuştu.

Etkinlik, Kütahya Evliya Çelebi Mehter Takımı ile Kütahya Germiyan Geleneksel Türk Okçuluğu ekibinin gösterileriyle sona erdi. 81 ilden bin 100 öğrenci “Kuruluş’tan Çanakkale’ye Tarih ve Medeniyet Gezisi” kapsamında Kütahya’nın ardından Bilecik, Bursa ve Çanakkale illerini ziyaret edilecek.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar