Connect with us

HABERLER

KÜTAHYA DÜNYA MARKASI OLMA YOLUNDA İLK ADIM GÜNEY KORE’DE ATILDI

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Zanaat ve Halk Sanatları Çalıştayı ve Alan Toplantısı için Güney Kore’ye giden Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu Kütahya’nın 3-5 yıl sonrasını değil 50 yıl sonrasını inşa ettiklerini söyledi.

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu Güney Kore’de Ülkemizi ve Kütahya’yı temsil etti. Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, 26-30 Nisan 2018 tarihlerinde Güney Kore’nin Icheon şehrinde düzenlenen UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) Yaratıcı Şehirler Ağı Zanaat ve Halk Sanatları Çalıştayı ve Alan Toplantısına katılım sağladı. Başkan Saraçoğlu, Kütahya’nın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Zanaat ve Halk Sanatları alanında ülkemizden yer alan tek şehir olması sebebiyle, organizasyonda Kütahya’yla birlikte ülkemizi de temsil etti.

Zanaat ve Halk Sanatları Köyü Ye’s Park’ın açılış töreninde Güney Kore halkını selamlayan Başkan Saraçoğlu, akşam gerçekleştirilen gala yemeğinde bir konuşma yaparak, özellikle kültür ve sanat etrafında şekillenen şehirlerarasındaki işbirliğinin, Birleşmiş Milletler’in en büyük amacı olan dünya barışının tesisi idealine büyük katkılar sağlayacağını belirtti ve Icheon Belediye Başkanına misafirperverliği için teşekkür ederek Kütahya Çinisi hediye etti. Organizasyonun 2. gününde Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ve Kütahya UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağ Koordinatörü İskender Cem Leblebici ortak bir sunum gerçekleştirerek Kütahya ilini, kültür ve sanat değerlerini ve bu çerçevede yapılan çalışmaları diğer şehir temsilcilerine anlattı. Uluslararası Yaratıcılık Forumu’na katılım sağlayan Kütahya heyetinden Ağ Kütahya Koordinatörleri İskender Cem Leblebici ve Hacer Eriş, diğer alanlarla işbirliği potansiyellerini ortaya koyan sunumlar gerçekleştirdi. Son günün akşamında gerçekleştirilen veda yemeğinde bir kez daha katılımcılara hitap eden Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, gerçekleştirilen organizasyon için başta Icheon olmak üzere tüm üye şehirlere katkılarından dolayı teşekkür etti ve Kütahya’nın bundan sonra UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı ve diğer uluslararası platformlarda etkin ve yönlendirici rol üstlenme istek ve arzusunu paylaştı.

50 YIL SONRASINI İNŞA EDİYORUZ

Ülke dönüşünde açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya’nın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na kabulü sonrasında artık Birleşmiş Milletler nezdinde de tanınırlığa ve prestije kavuştuğunu ifade ederek, gerçekleştirilen organizasyonun şehrimiz adına büyük bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Başkan Saraçoğlu; “İlk defa Birleşmiş Milletler ölçeğindeki bir organizasyonda Kütahya’mız doğrudan temsil ediliyor. Bunun da ötesinde, UNESCO tarafından kabul edilen ilk ve tek Zanaat ve Halk Sanatları Şehri olmamız sebebiyle Kütahya heyeti olarak orada dolaylı olarak ülkemizi de temsil ettik ki, bu bize ve Kütahya halkına çok büyük bir onur ve gurur kaynağı oldu. Kütahya’mızı dünyanın 14 farklı ülkesinden gelen şehirlere anlatma, onlarla beraber değerlendirme yapma fırsatı bulduk. Bundan sonra Kütahya’nın Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü nezdinde de aktif bir şehir olacağını, çalışmaları yönlendirecek pozisyona geleceğini orada da tüm şehirlere ifade ettik. Tabi bu daha başlangıç. İnşallah Kütahya’mızı uluslararası ölçekte bilinen, tanınan, önemli roller üstlenen bir marka şehir haline getireceğiz. Bunu yaparken de planlı ve programlı şekilde hareket edeceğiz. Kütahya’nın acil ihtiyaç duyduğu önemli projelerimizi bir bir tamamladık, tamamlıyoruz. Kütahya’da bundan sonra artık proje devri kapandı, plan ve program devri başladı. Artık kısa süreli projelerle değil, onlarca proje içerecek büyük çaplı Kalkınma Programları ile Kütahya’yı kalkındıracak, 3 – 5 yıl sonranın değil, 50 yıl sonranın Kütahya’sını bugünden inşa edeceğiz. Kütahya’nın artık dünyaca bilinen bir marka şehir olması da, bunun ilk adımı olacak inşallah, şeklinde” konuştu.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar