Connect with us

DİĞER

2017 YILINDA 860 HEKTAR ALAN ZARAR GÖRDÜ

2018 yılı Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyon Toplantısı, Vali Ahmet Hamdi Nayir başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda Orman Bölge müdürü Adnan Kayım 2017 yılında Kütahya’da 860 hektar alanın orman yangınlarından dolayı zarar gördüğünü söyledi.

“SORUMLULUĞUMUZ VE RİSKİMİZ DAHA FAZLA”

Yüzde 56 orman varlığıyla Türkiye’nin en zengin illerinden biri olan Kütahya’nın Türkiye’nin iki katı sorumluluk ve orman yangını riskine sahip olduğunu belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Ne kadar zenginliğiniz, nimetiniz varsa bir o kadar da riskiniz ve sorumluluğunuz oluyor. Türkiye’nin en çok orman varlığı olan il Karabük, en az orman varlığına sahip il ise Iğdır. Yüzde 27 orman varlığına sahip olan Türkiye’de yüzde 56 orman varlığımızla Kütahya olarak iki katı orman yangını riskine de sahibiz. Dolayısıyla bize düşen bu zenginliği koruyup, muhafaza etmek, bu riski en aza indirmek. Orman yangınlarıyla mücadele, var olan yangını kısa sürede söndürme, yanan alanları ağaçlandırma gibi konularda yalnızca Orman Teşkilatımıza değil, diğer kurum ve kuruluşlarımızın da üzerine sorumluluk düşmektedir” dedi.

“BİRÇOK ÜLKE BAŞARAMAZDI”

2017 yılının orman yangınları açısından üzücü bir yıl olduğunu dile getiren Vali Nayir, çıkan yangınların birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştirilen mücadeleyle söndürüldüğüne dikkat çekti. Emet ve Domaniç ilçelerinde meydana gelen ve can kaybının yaşanmadığı yangınlarda kullanılan araçların ve mücadele veren ekibin Türkiye’nin bir zenginliği olduğunu da ifade eden Vali Nayir, “Geçen yıl 860 hektar ormanlık alanımız yandı. Çıkan orman yangınlarında çok üst seviyede birlik ve beraberlik gördük. Orman köylülerimizden tutun, İstanbul’a, Sinop’a, Kırklareli’ne kadar destek gördük. Köylü kadınlarımız sabahtan akşama gözleme yetiştirip oradaki ekiplerimize gönül güçlerini vermeye çalıştılar. En yüksek döneminde 100 arazöze, 17 helikoptere, 5 uçağa ulaştık. Bu çok büyük bir zenginlik. Birçok ülkenin yapamayacağı bir şey. Ülkemizin zenginliklerini göstermesi açısından da önemli bir göstergeydi. Böyle bir zenginliği görmenin yolu da böyle bir yangındı belki ama keşke bu yangın yaşanmasaydı da bu zenginlikten haberdar olmasaydık. Ama olunca da ortaya çıkan bu birlik ve beraberlik, yardımlaşma duygusu çok önemli” diye konuştu.

Vali Ahmet Hamdi Nayir’in konuşmalarının ardından Orman Bölge Müdürü Adnan Kayım faaliyetler hakkında sunum eşliğinde bilgiler verdi. Kütahya’nın orman varlığı açısından sayılı iller arasında yer aldığını aktaran Orman Bölge Müdürü Adnan Kayım, “Köylerimize bugüne kadar Orman Genel Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi tarafından 391 adet su tankeri dağıtımı yapılmıştır. 17 gölet, 39 su toplama havuzu ve 26 havuz olmak üzere 82 adet su kaynağı oluşturulmuştur. 2018 yılında 3 adet su toplama havuzu yapılacaktır. Yangın emniyet yollarımız kapsamında bu yıl 10 bin km. yol çalışmalarına başladık. Ormanlarımızı 6 kulemizde 7 adet kamerayla gözetliyoruz. Yangın mücadele cephesi çalışmalarında bu yıl 430 bin km. programa alındı, 10 bin 500 km tamamlandı. 2018 yılında 339 yangın işçisi 90 adet araç ve iş makinesi ile mücadele çalışmaları yürütülecektir” diye konuştu.

Kütahya’daki ormanların yüzde 78’inin hassas orman olduğunu belirten Orman Bölge Müdürü Adnan Kayım, “Kütahya, Tavşanlı, Simav ve Gediz 1. derece yangına hassas, Emet ikinci derece, Domaniç ise üçüncü derece yangına hassas bölge” ifadelerini kullandı. Yanan ormanları 1 yıl içinde ağaçlandırdıklarını kaydeden Adnan Kayım, “Kütahya’da 2017 yılında 176 bin 870 dekar ormanın bakımı yapıldı, 2018 yılında 186 bin 240 dekar alanın bakımı yapılacak” dedi. 2007 yılından bugüne dek Kütahya’da yaşanan yangınlar hakkında da bilgiler veren Adnan Kayım, “2017 yılında 48 orman yangını meydana geldi, 860 hektar alan zarar gördü. 2018 yılında 14 yangın çıktı, 2,41 hektar alan zarar gördü” dedi.

Sunumun ardından orman yangınlarıyla mücadelede alınacak tedbirler görüşülerek karara bağlandı.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar