Connect with us

HABERLER

7 VAKIF ESERİNİN AÇILIŞI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE BİRLİKTE YAPILDI

Vakıf Haftası ve Restorasyonu Tamamlanan 250 Eserin 7 Bölgeden Canlı Bağlantılı Toplu Açılış Töreni kapsamında Kütahya’da restorasyonu tamamlanan Seyyid Ali Paşa Cami, Cemalettin Mescidi, Ahi Arslan Mescidi, Balıklı Tekkesi, Kurşunlu Cami, Meydan Cami ve Takvacılar Cami’nin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından canlı yayın bağlantısıyla yapıldı.

Açılış öncesi bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında “Vakıf Kuran Kadınlar” temasıyla 7-12 Mayıs tarihleri arasında tertip edilen Vakıf Hafta’sının, hayırlara vesile olmasını temenni ederek, hafta dolayısıyla düzenlenecek etkinliklerin güçlü vakıf geleneğimizin, bilhassa da kadınlar tarafından kurulan vakıfların daha iyi anlaşılmasına ve yaşatılmasına katkı sağlayacağına inandığını belirtti.

“HER VAKFİYE AYNI ZAMANDA BİZLERE TEVDİ EDİLMİŞ BİR EMANETTİR”

“Vakıf kurmak, eser inşa etmek bunlar kadar yaşatmak, gelecek nesillere en güzel şekilde teslim etmek de önemlidir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlk vakıf sahibinin biz kullanıcılar üzerinde hakkı vardır. Her vakfiye aynı zamanda bizlere tevdi edilmiş bir emanettir. Emanete sahip çıkmak ise bizim inancımızın, itikadımızın bir gereğidir. Bu açıdan hepimizin vakıf eserlerine ihtimam göstermesi, onları koruması ve elbette vakıf senetlerine mütenasip bir şekilde kullanması şarttır” dedi.

“HİÇBİR İBADET MEKANINI ÖTEKİLEŞTİRMİYORUZ”

Restore edilen 250 eser arasında camiler, mescitler, kütüphaneler, yurtlar, köşkler, türbeler, tekkeler, han, hamam, kervansaraylar yanında kiliseler ve havraların da bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu 250 eserin içerisinde bölücü örgütün saldırılarında büyük zarar gören Nusaybin Zeynel Abidin Camii ve Diyarbakır Sur Ermeni Protestan Kilisesi de yer alıyor. Ülkemizin farklı şehirlerindeki ibadet mekanlarının hiçbir ayrıma, hiçbir ötekileştirmeye maruz bırakılmadan sahiplenilmesi, bizim diğer inanç mensuplarına bakış açımızı göstermesi açısından çok önemli” dedi.

“SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI İDDİASINDA BULUNANLARA ARŞİVLERİMİZ AÇIK”

2002 yılının vakıf geleneğinin ihyası ve ecdat mirasına sahip çıkılması hususunda da bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  2002 yılından önceki 10 yıllık dönemde sadece 46 kültür varlığının restorasyon veya onarımı yapılırken, son 16 yılda 5 bin 60 tane kültür varlığının restorasyonunu yaptıklarını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu rakam önceki döneme göre tam 110 katlık bir artışa tekabül ediyor. Yıllarca kapalı kapılar ardında kalmış 10 milyondan fazla belgeyi titiz çalışmalar neticesinde hamdolsun gün ışığına çıkardık. Bugün Türk Silahlı Kuvvetlerimizin arşivi tamamıyla açılmıştır ve artık incelemeye hazırdır. Cumhurbaşkanlığı arşivi aynı şekilde açılmıştır, incelemeye hazırdır. Yüreği yeten varsa gelsin. Özellikle sözde Ermeni soykırımı iddiasında bulunanlara sürekli bu çağrıyı yaptım; Yüreğiniz yetiyorsa buyurun, biz arşivlerimizi açıyoruz, varsa sen de arşivini aç.’ Ama bunlar sadece dünyadaki diasporalarıyla birlikte Türkiye’yi karalama, Türkiye’nin aleyhinde kampanyalar sürdürmekten başka bir şey yapmıyorlar. Para da bol, parayı da harcıyorlar ve bununla birlikte Türkiye’yi güya suçlu konumuna getirmek istiyorlar. Getiremeyeceksiniz, çünkü biz haklıyız” diye konuştu.

“GÖNÜL COĞRAFYAMIZDAKİ ESERLERİ DE AYAĞA KALDIRIYORUZ”

Uzun dönem mahzenlerdeki tozlu raflara mahkum edilen milyonlarca eserin bugün sayıları dörtten 11’e yükseltilen modern vakıf müzelerinde insanların istifadesine sunulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece yurt içinde değil gönül coğrafyamızın farklı köşelerinde de pek çok ecdat yadigarını buluyor, restore ediyor, ayağa kaldırıyoruz. Şu ana kadar Kırım, Macaristan ve Yemen olmak üzere üç ülkede bulunan vakıf kültür varlıklarının envanter çalışmasını tamamladık. Saraybosna’da harabe haldeki İsa Bey Hamamı ve Gradişka Derviş Hanım Medresesi’nin restorasyonunu yaparak hizmete açtık. Savaş yıllarında yerle bir olan Foça’daki Alaca Camii ve Gaynişe’deki Sinanbey Camii’nin onun da restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmaları halen devam ediyor. Aynı şekilde Saraybosna’daki Başçarşı Camii ve Travnik Alaca Camii ile Banyaluka’daki Arnavudiye Camii’nin restorasyonu sürüyor. Makedonya’nın Manastır şehrinde 100 yıldır kapalı ve tamamen harabe durumda bulunan Haydar Kadı Camii’ni de ayağa kaldırdık” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından 7 eserin açılışı için Kütahya’ya bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Seyyid Ali Paşa Cami’nin yeni halinin yer aldığı videoyu izleyerek, “Maşallah bu da Selçuklu mimarisi. Kütahya’ya ve oradaki tüm Müslümanlara hayırlı olsun” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını arz eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Sayın Cumhurbaşkanım, kuruluş ve kurtuluşun şehrinden şahsım ve tüm Kütahyalılar adına zatıalinizi ve bütün heyetinizi saygıyla selamlıyorum. Eserlerimize vermiş olduğunuz ehemmiyetten dolayı şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakan Binali Yıldırım ve Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile birlikte Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezinden gerçekleştirdiği açılış programında Kütahya’da restorasyonu tamamlanan 7 eserin açılış kurdelesi Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Aydın, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar tarafından kesildi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar