Connect with us

HABERLER

9. ULUSLARARASI HİSARLI AHMET SEMPOZYUMU BAŞLADI

Kütahya’ya ait birçok türküyü derleyip Türk Halk Müziği repertuarına kazandıran ve Kütahya Türkülerinin babası diye anılan merhum Hisarlı Ahmet anısına düzenlenen Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu bu yıl 9.’su gerçekleştiriliyor.

Kütahya Güzel Sanatlar Derneği ile Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı iş birliğiyle gerçekleştirilen sempozyumun 2018 yılı teması ‘Müzik Teorileri’ olarak belirlendi. Hilton Otelde düzenlenen sempozyumun açılış törenine Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Dumlupınar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kaan Erarslan, Kütahya Güzel Sanatlar Derneği Başkanı Mustafa Kemal Altınsoy ile yönetim kurulu üyeleri, Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdürü Uğur Türkmen, Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu Bilim ve Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Türev Berki, Hisarlı Ahmet’in oğlu Mustafa Hisarlı, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan sempozyumun açılış konuşmasını yapan Kütahya Güzel Sanatlar Derneği Başkanı Mustafa Kemal Altınsoy, sempozyumun gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, “Ben kimsenin ilgisiz kalamayacağı diller üstü bir dil olan müziğin hem kendi içinde hem de evrensel boyutta yaş, din, dil, ırk, sosyal statü ve cinsiyet gözetmeden herkese kapılarını açan, birleştirici gücüne inanıyorum” dedi. Daha sonra kürsüye gelen Hisarlı Ahmet’in oğlu Mustafa Hisarlı, Kütahya türkülerinin güncellenmesi noktasında çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek türkülerin bir miras değil emanet olduğunu söyledi. Hisarlı, “Kütahya kelimesi 1942 yılından bu yana bir marka oldu. Bilindiği gibi altın değerli bir madendir ona sahip olan kişiyi de zengin eder. Hisarlı Ahmet’in heykeli dikildi, 600 yıllık Tarihi Kemer Hamamı Hisarlı Ahmet Kültür ve Sanat Evi oldu. Bunlar Hisarlı için bir değerdir ama Kütahya’ya da bir zenginlik katmıştır” ifadelerini kullandı.

Her toplantıda Kütahya’nın bir kültür ve sanat şehri olduğunu söylemekten gurur duyduklarını ifade eden Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, “Kütahya son dönemlerde artık kendi ismini sadece Türkiye’de değil Dünya’da da tescil noktasında önemli adımlar atan bir şehir. Bunu da tüm sanatçılarımızın ve Kütahya’ya emek verenlerin katkılarıyla gerçekleştiriyoruz. Bu manada “Zanaat ve Halk Sanatları” dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na girdik. Dünya’daki 37 şehirden bir tanesi Kütahya oldu. Artık sahip olduğumuz değerleri gün yüzüne çıkarabilmeliyiz. Tüm ilçelerimizle beraber inşallah bu adımı atmaya gayret göstereceğiz” dedi.

Kütahya’nın Devlet Konservatuarı ihtiyacı olduğundan da söz eden Başkan Saraçoğlu, DPÜ’de konservatuvar kurulmasına noktasında altyapının hazır olduğunu söyledi.

 “SANAT VE SANATÇI İNSANLIĞIN ORTAK MİRASIDIR”

Daha sonra Vali Ahmet Hamdi Nayir geldi kürsüye. Vali Nayir konuşmasına Kütahya’nın sanatına emek vermiş tüm isimleri rahmet ve saygıyla anarak başladı. Sanatçıların kıymetinin yalnızca belli günlerde değil her fırsatta anlaşılması gerektiğini ifade eden Vali Nayir, “Yaşanılan yerleri kıymetli kılan, onlara özellik katan hususları hep beraber biliyoruz. Tarihimiz, kültürümüz, doğal güzelliklerimiz önemli. Ama en az bunlar kadar belki de bunlardan daha fazla insan sermayemiz önemli. Yetiştirdiğimiz sanatçılar, devlet adamları, iş adamları, akademisyenler illerimizin ve yaşadığımız bölgenin önemli kıymetlerini ifade ediyor. Hem yaşadıkları döneme hem de sonraki döneme renklerini, seslerini ulaştırabilmiş, şekil vermiş büyüklerimiz yaşanılan bölgenin kıymeti olarak takdir edilmeli, desteklenmeli ve hatırlanmalıdır. Yalnızca bir hafta boyunca değil, her fırsatta kıymet olduğu bilinmelidir. Bunlar insanlığın ortak mirasıdır. Ama sonuçta bu insanlığın ortak mirasından milletler övünç kaynağı buluyor” dedi.

“HEPSİ BİZİM İNSAN SERMAYEMİZ”

İllerin sanatı ve sanatçısıyla övündüğüne değinen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Biz Kütahya’mızı Evliya Çelebi’den ayrı düşünerek ifade edebilir miyiz? Kütahya’mızı Ahmedi’den, Ahteri’den, Şeyhi’den, Gaybi’den ayrı olarak ifade edip kıymetlidir diyebilir miyiz? Yine Kütahya’mızı Hisarlı Ahmet’ten, Ahmet Yakupoğlu’ndan, Gülten Dayıoğlu’ndan, Halil Akkaş’tan, Abdullah Taktak’tan ayrı olarak düşünüp, ‘Biz kıymetliyiz’ diyebilir miyiz? Bir Olçar’dan, Gürsoy’dan, Yiğit’ten, Koçer’den ayrı olarak düşünüp Kütahya’yı tarif edebilir miyiz? Orgeneral Asım Gündüz’ü, ressamlarımız Adil Özkan’ı, Hüseyin Efe’yi, Hüseyin Yüce’yi, Yönetmen Ahmet Uluçay’ı zikretmeden Kütahya’yı anlatırsak eksik kalmaz mı? Bunlar bizim yetiştirdiğimiz en güzel insan değerleridir. Bunlar ilim, iş, siyasetçi, devlet adamı veya sanatçı olabilir. Hepsi bizim insan sermayemiz. Buna göstereceğimiz ilgi ve alaka, bu neslin devamını, bu hususiyetleri taşıyan insanların varlığını ve devam etmesini sağlayacak en önemli gerekçelerden biri olur. Bu iltifat devamını getirir” dedi.

“SANAT YOLU BOŞ KALMAYACAK”

Kütahya’nın yetiştirdiği isimlerle sanatta ilerlemeye devam edeceğini belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bizler müziği o dönemde söylenmiş notalar dizisi olarak görmüyoruz. Yaşanılan döneme ait insan psikolojisinden sosyal hayata dair, neşemizden hüznümüze dair her hususun ifade edildiği, bize ait değerleri taşıyan, önemli bir kaynak olarak görüyoruz. Hisarlı Ahmet de öyle. Yaşadığı dönemi yıllar sonrasına taşıyacak önemli derlemeleriyle, önemli tespitleriyle eserler manzumesi gündeme getirmiş, bugün de onu anıyoruz. İnşallah bu yol boş kalmayacak, bu yolun yolcuları örnek alabilecekleri bu güzel şahsiyetlerle birlikte yine aynı ciddiyet ve ehemmiyetle görevlerini tam olarak yapıp güzel Kütahya’mıza layık insanlar olarak bu güzel örneklerin peşinden gidecek bir nesil arzusundayız” diye konuştu.

Vali Ahmet Hamdi Nayir’in konuşmalarının ardından Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu Bilim ve Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Türev Berki sunum eşliğinde sempozyumunun 2018 yılı teması ‘Müzik Teorileri’ hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Programda Kütahya Güzel Sanatlar Derneği Başkanı Mustafa Kemal Altınsoy tarafından desteklerinden dolayı Vali Ahmet Hamdi Nayir ile Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu’na plaket takdim edildi.

Sempozyumda, Elhan Türk Müzik Topluluğu tarafından bir konser verildi. 9. Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumunun 12 Mayıs tarihine kadar devam edeceği bildirildi.

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar