Connect with us

ZEKİ ŞAN

DOLANDIRICILIK

Dolandırıcılık, en genel anlamıyla aldatma amacı ile yapılan kasıtlı eylemlerdir. Dolandırıcılık suçu Türk Ceza Kanununda 157 ve 158. maddelerde düzenlenmiştir.

MADDE 157. Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişi bu eylemiyle dolandırıcılık suçu işlemiş olur.

MADDE 158. Dolandırıcılık suçunun nitelikli halleri; Dinî inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle, Kişinin içinde bulunduğu tehlikeli durum veya zor şartlardan yararlanmak suretiyle, Kişinin algılama yeteneğinin zayıflığından yararlanmak suretiyle, Kamu kurum ve kuruluşlarının, kamu meslek kuruluşlarının, siyasî parti, vakıf veya dernek tüzel kişiliklerinin araç olarak kullanılması suretiyle, Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak, Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle, Basın ve yayın araçlarının sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle, Tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri sırasında, Kooperatif yöneticilerinin kooperatifin faaliyeti kapsamında, Serbest meslek sahibi kişiler tarafından mesleklerinden dolayı kendilerine duyulan güvenin kötüye kullanılması suretiyle, Banka veya diğer kredi kurumlarınca tahsis edilmemesi gereken bir kredinin açılmasını sağlamak maksadıyla, Sigorta bedelini almak maksadıyla, işlenmesi hâlinde,

NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK suçu oluşur.; Kendisini kamu görevlisi olarak tanıtıp, hattınızın teröristlerce kullanıldığını terör örgütlerine yardımda bulunduğunuzu söyleyen kişiler dolandırıcıdır.

İTİBAR ETMEYİN! Size operasyon yaptıklarını söyleyecek ve bu operasyonda kullanmak için para ve altın isteyeceklerdir. İNANMAYIN! Savcı yada Polis sizden operasyon için yardım istemez. Kamu görevlileri sizden hesap numarası, para veya altın istemez.

ALDANMAYIN! EVLENME VAADİYLE DOLANDIRICIK; Özellikle Balkan ülkelerinden Türkçe konuşabilen bayanların bazı internet sitelerinden veya sosyal medya üzerinden ya da herhangi bir şekilde telefon numaralarını öğrendikleri Türk vatandaşlarını arayarak; Türkiye’ye gelmeyi düşündüğünü, gelmek için paralarının olmadığını, pasaport ve uçak bileti masrafları için yardımcı olmalarını, Para göndermesi halinde Türkiye’ye gelip arkadaş olabileceklerini veya evlenebileceklerini, Başka ülkelerdeki Türk vatandaşlarını cep telefonları veya ülkelerindeki sabit hatlardan arayarak ekonomik olarak çok zor durumda olduklarını, çalışmak için Türk vatandaşlarının bulunduğu ülkeye gelmek istediklerini, Türkiye’ye sınır kapısından giriş yapabilmek için paraya ihtiyacı olduğunu, bu paranın olması durumunda giriş yapabileceğini, Aile fertlerinden kötü muamele gördüğünü ve kendisini zorla evlendirmek istediklerini, Yurtdışına çıkmak istediğini, pasaport ve yol parasının olmadığı gibi söylemlerle dolandırıcılık yaptıkları tespit edilmiştir. Yurt dışından arayan veya çağrı bırakan şahısların bu türde söylemlerine itibar etmeyin, mağdur olduğunuz böyle bir durum karşısında şikâyet için en yakın emniyet birimine müracaat edin.

SOSYAL MEDYA DOLANDIRICILIĞI; Dolandırıcı şahıslar Facebook, Twitter, MySpace gibi sosyal medyalarda açtıkları sahte hesaplarla kendisini askerlik arkadaşınız, eşinizin-çocuğunuzun yakın bir arkadaşı veya uzaktan bir akrabanız gibi tanıtarak başının belada olduğunu, acilen paraya ihtiyacı olduğunu bildiren mesajlarla, belirli bir adrese para yollamanızı isteyerek sizleri mağdur edebilir.

FACEBOOK’TAN PARA İSTEYEN OLURSA DİKKAT EDİN! Yine sosyal medya hesaplarınızın internet sayfasında ekranın herhangi bir yerinde bulunan özellikle cep telefonu ve elektronik eşya satışı yapan sitelerde yapılan alışveriş neticesi gerçekleşen dolandırıcılık olaylarında artış tespit edilmiştir. Piyasa fiyatının çok çok altında bir fiyatla satışa sunulan özellikle akıllı telefon ve bazı elektronik eşyalarla ilgili bu reklamlar tamamen dolandırıcılık amacıyla yayınlanan reklamlardır. Bu tip sitelerden kesinlikle alışveriş yapmayın. Alacağınız ürünün piyasa değeriyle karşılaştırmasını kesinlikle yapın. Mağdur olduğunuz böylesi bir durum karşısında derhal şikâyet için en yakın emniyet birimine ya da Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek suç duyurusunda bulunun.

444 ve 0 850 ile başlayan numaralara, DİKKAT! Dolandırıcı şahıslar, 444 ve 0850’li numaralardan arayarak, geçmişe yönelik ödenmiş kredi kartı aidatlarını veya kredi masraflarını geri almak vaadiyle, banka hesap bilgilerinizi ve kişisel bilgilerinizi ele geçirip sizi mağdur edebilirler.

KİŞİSEL BİLGİLERİNİZİ TANIMADIĞINIZ KİMSELERLE PAYLAŞMAYIN! Sizi arayarak bir yıl önce yol yardımı veya sağlık sigortası yaptırmayı sesli onay ile kabul ettiğinizi ve 1200 TL borcunuzun olduğunu, ödenmezse hakkınızda yasal işlem yapılacağını söyleyen insanlara itibar etmeyin. Böyle bir telefon alırsanız bilin ki dolandırıcıların ağındasınız.

ATM DOLANDIRICILIĞI; Bankamatiklerde işlem yaparken; Şifrenizi hiç kimseyle paylaşmayın. Tanımadığınız kişilerin yardım teklifini kabul etmeyin. Bankamatiklerde işlem yaparken teknik bir sorunla karşılaştığınızda, bulunduğunuz yerden ayrılmadan bankanızla irtibata geçin.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar