Connect with us

DİĞER

KÜTAHYALILAR TARTIŞIYOR: SAHURDA DAVUL ÇALINSIN MI? ÇALINMASIN MI?

Kütahya’daki tartışmalara bir yenisi de Ramazan ayının gelmesiyle eklendi. Vatandaşların bir bölümü kesinlikle davul çalınmasını savunurken bir bölümü de artık bu durumun ilkel olduğunu savunuyor.

Kütahyalı vatandaşlar, Ramazan ayına girilirken şimdi de bu konuda tartışmaya başladı. Kütahya Kent Konseyi’nde yapılan bir ankette yaklaşık 2200 vatandaş oy kullandı. Bunlardan 1550’si Ramazan davulunun sahurda çalınmasını isterken, 350 vatandaş da eski bir adet olan ve minarelerden okunan selloyu geri istedi. Sadece 193 vatandaş ise “herkes kendi imkânları ile sahura kalkmalı” seçeneğinden yana oy kullandı.

VATANDAŞLAR İKİYE BÖLÜNDÜ

Ramazan ayının geleneklerinden olan ramazan davulcularının maniler eşliğinde sahur vaktinde davul çalmaları, Kütahya’da birkaç dönemdir uygulanmıyor. Başta İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirler bu geleneği yaşatırken Kütahya’da bu uygulamanın kalkması ve uzun süredir ramazan davulcularının sahurda görev yapmaması yaklaşan ramazan ayı ile birlikte yeniden gündeme geldi. Kütahyalı vatandaşların birçoğu yeniden eski günlerde olduğu gibi ramazan davulcularının görev almasını talep ediyor. Var olan geleneklerin yaşatılması yeni nesillere aktarılması konusunda ramazan davulcularının önemli bir gelenek olduğunu belirten vatandaşlar “Ramazan ayının bazı gelenekleri vardır. Bu her ilde ve yörede farklılık gösterebilir ancak tüm Türkiye’de bilinen ve yüzyıllardır yaşatılan ramazan davulcusu geleneği maalesef Kütahya yok. Yetkililerden bu güzel geleneğimizin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması adına bu geleneğin yeniden başlatılmasını istiyoruz. Davul sesinden rahatsız olan hemşerilerimizde düşünülerek belirli saatlerde çalınması kaydı ile bu geleneğimiz yeniden Kütahya’da hayata geçmeli” ifadeleri ile taleplerini dile getirdiler.

BİR GRUP VATANDAŞ DA İSTEMİYOR

Bu görüşe karşı olan vatandaşlar ise Ramazan davulcusunun özellikle şehir merkezinde bir gelenek olmadığını Kütahya’nın böyle bir kültürü olmadığını ve ramazan davulcusu geleneğinin sonradan geldiğini ifade ederek ramazan davulculuğu uygulamasının kaldırılmasını uygun bulduklarını ifade ettiler. Herkesin sahura kalkmak için evinde çalar saat ve akıllı cep telefonu olduğunu belirten vatandaşlar “Ramazan davulcusu uygulamasının kalkması güzel oldu. Bizim böyle bir geleneğimiz yok. Ramazan davulcusuna artık ihtiyaç da yok. Günümüzde herkesin evinde artık çalar saat ve akıllı cep telefonu var. Sahura kalkmak eskisi gibi zor değil. Kaldı ki evinde hastası olan, bebeği olan ya da oruç tutamayanlar var. Tüm mahalle ya da sokak gecenin bir yarısı davul sesi dinlemek zorunda değil. Uygulamanın kalkmasını mantıklı buluyoruz” şeklinde ifadelerini dile getirerek memnuniyetlerini belirttiler.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar