Connect with us

HABERLER

VALİ AHMET HAMDİ NAYİR: “MİLLİ İRADE SANDIĞA YANSIMALI”

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan “Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi”nin Kütahya’da güvenli ve huzurlu bir ortamda gerçekleştirilmesi amacıyla Vali Ahmet Hamdi Nayir başkanlığında “Seçim Güvenliği Toplantısı” gerçekleştirildi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimi öncesi, seçim günü ve seçim sonrası alınacak güvenlik tedbirleri hakkında siyasi parti temsilcileri, il idare şube başkanları ve kaymakamlarla bir araya geldi.

“SEÇİMLER GEÇİCİ, ANLAYIŞLI OLMALIYIZ”

İlk olarak siyasi parti temsilcileriyle bir araya gelen Vali Ahmet Hamdi Nayir, her seçim dönemini sorunsuz şekilde tamamlayan Kütahya’nın siyasi parti teşkilatlarının desteğiyle 24 Haziran’da da huzurlu bir seçim gerçekleştireceğini söyledi. Seçim sürecinde anlayış vurgusu yapan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Siyasi parti il başkanlarıyla bir araya gelip seçim sürecini ilimizde en iyi şekilde yöneterek toplumun huzurunu bozmadan, toplumla birlikte olarak bu seçim sürecini yönetmeliyiz. Kütahya’mız demokrasi kültürü açısından çok büyük mesafe kaydetmiş, davranışlarıyla demokrasiyi özümsediğini gösteren bir yapı içerisinde hareket etmiş, anlayışlı, kişilerin birbirlerini yormadığı bir il olarak bizim gözümüzde kıymet ifade ediyor. Seçim sürecinde il başkanlarımıza, parti teşkilatlarımıza önemli görevler düştüğünü biliyoruz. Seçim geçici bir şeydir, sonrasında yine biz toplumun bütün kesimleriyle birlikte yaşamaya devam edeceğiz.” dedi.

“MİLLİ İRADE SANDIĞA YANSIMALI”

Seçim sürecinde kamu kurumlarına önemli görevler düştüğünü belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir yaşanabilecek en küçük olumsuzluğun bile düşünülmesi ve gerekli tedbirlerin alınması, alınan tedbirlerin de gözden geçirilmesi gerektiğini kaydetti. Milletin iradesinin sandığa en net şekilde yansıması için her kurumun üzerine düşen görevi büyük bir titizlikle yerine getirmesi gerektiğinin altını çizen Vali Nayir, “Seçimlerimiz yargı denetiminde yapılan bir süreç ama emniyet, asayiş hizmetleri başta olmak üzere birçok kurumumuza da düşen görevler var. Her bir kurum kendisine düşen görevler konusunda ön hazırlıklara başladı. Emniyet ve jandarmamız seçimin huzur iklimi içerisinde, baskının olmadığı, propaganda çalışmalarının huzur içerisinde, milli iradenin sandığa en net şekilde yansıyacağı bir dönemin oluşması için daha öncesinden başlayan çalışmalarımızı emniyet ve jandarmamız başlattı.” ifadelerini kullandı.

“ŞEHRİN TÜM KAMERALARI ÇALIŞACAK”

Şehirdeki mobese sistemlerinin tamamının devreye gireceğini ve okullardaki kameraların da güvenlik tedbirleri açısından çalışır vaziyette olması gerektiğinden söz eden Vali Nayir, “Oy kullanma mahallerimiz olan okullarımızla ilgili Milli Eğitim teşkilatımız mutlaka özel tedbirlerini alacak. Günler uzun, karanlığa kalmadan seçimi tamamlamış olacağız ama yine de okullarımız aydınlatma tedbirlerini de düşünsünler. Seçim günü aksamaması gereken hizmetlerimiz var. Elektrik kesintilerine karşı, sağlıkla ilgili almamız gereken tedbirler var.” şeklinde konuştu.

“TARAFSIZLIK KAMUNUN İLKESİDİR”

Seçim sürecinde sıkıntı ve şaibe oluşturabilecek herhangi bir davranıştan kaçınılması gerektiğinin altını çizen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Sandık kurullarında görev alacak personelimizin kamuyu temsil edebilecek nitelikte olması önemli. Kamu görevlisi olmanın bir şartı tarafsızlık ilkesidir. Herkesin bir siyasi fikri elbette var, herkesin bir oyu var ama kamu görevlileri siyasi tavrını belirlemeyecek, tarafsız olacak ve kurum amirlerimiz de bu konuda dikkatli olacaklar” dedi.

“SEÇİM DÖNEMİNDE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖN PLANDA TUTUN”

Kaymakamlara, ilçelerindeki siyasi parti temsilcileriyle Seçim Güvenliği Toplantısı yapmaları talimatını veren Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Uygun propaganda yapılabilecek, halkın iradesinin sandığa yansımasını sağlayabilecek ortamı oluşturmamız lazım. Olağanüstü hal (OHAL) var ama biz OHAL’in hiçbir şartını kendi ilimizde uygulamadık, vatandaşa yansıyan bir uygulamamız olmadı. OHAL’i yalnızca FETÖ’ye karşı kullandık” diye konuştu.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar