Connect with us

EĞİTİM

KÜTAHYA VALİSİ AHMET HAMDİ NAYİR: “BİLDİKLERİNİZİ PAYLAŞIN”

Vali Ahmet Hamdi Nayir, her hafta Çarşamba günleri gerçekleştirildiği okul ziyaretleri kapsamında bu kez Atatürk Ortaokulu ile aynı bina içerisinde yer alan Akkent İmam Hatip Ortaokulunu ziyaret etti.

Vali Ahmet Hamdi Nayir’e İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Şube Müdürü İbrahim Aybek, Okul Müdürü Engin Aykaç ile okul aile birliği üyeleri eşlik etti. 6,7 ve 8. sınıf öğrencilerinin derslerine katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir öğrencilerle sohbet etti, derslerini, geleceğe dair hedef ve hayallerini sordu, nasihatlerde bulundu.

“GENÇLERİMİZE GÜVENİYORUZ”

Gençlere kendilerine güvenmeleri gerektiğini ve sevdiği işlerde çalıştıkları takdirde başarıya ulaşacaklarını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Gençlerimize güveniyoruz. Gençlerimizin konuşmasını, söze dahil olmasını istiyoruz. Bildiklerinizi ve düşündüklerinizi paylaşın. Bizlerin tüm gayreti yeni nesli daha iyi yetiştirmek. Bu yıllarda öğrendikleriniz ülkemizin geleceği için çok önemli şeyler. Sizlere güveniyoruz. Siz de kendinize güvenin. İmkânlarımız çok iyi, okul binalarımız, araçlarımız, yollarımız, kıyafetlerimiz daha iyi buna uygun olarak eğitimdeki başarıyı yükseltmemiz lazım. Öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, ailelerimizin gayretini bir araya getirdiğimizde güzel şeyler olacaktır. Mutlaka sevdiğiniz işi yapın, işini severek yapanlar başarılı olur. Öğretmenlik de önemli mühendislik de doktorluk da işveren olmak da işçi olmak da önemli. Bu ülkenin hepsine ihtiyacı var. Kendinize güvenin, ‘biz bu işi hallederiz’ deyin. Daha sonra aileleriniz, büyükleriniz de size güvenecektir. Siz çok şeyleri başaracak durumdasınız ama kendinize güveniniz yoksa bırakmışsınız demektir, bu hoş bir şey değil. Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu coğrafyada başarılı olmak için mutlaka zoru başarmamız lazım. Güven eksikliğiyle yola çıkarsak bizim işimiz zor demektir” şeklinde konuştu.

Mühendis olmak istediğini söyleyen Akkent İmam Hatip Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Yiğit Hikmet Bircan, gelecekte savunma sanayinin geliştirilmesi için çalışacağını ifade etti ve çizimlerini Vali Ahmet Hamdi Nayir’e gösterdi. Öğrenciyi tebrik eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Hayal olmadan bunların hiçbiri olmuyor. Bugün kullandığımız birçok şey hayaldi. Tek bir şeye yoğunlaş, dünyadaki çalışmaları araştır. Tecrübe insanlığın ortak mirası. Eğer senden önce birileri bir şey bulmuşsa senin onun üzerine bir şeyler koyman lazım” dedi.

“SOSYAL BİLİMLERDE PARLAK BEYİNLERE İHTİYACIMIZ VAR”

Türkiye’nin sosyal bilimlerde iyi yetişmiş insan ihtiyacına dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Herkes fen lisesine giderse sosyal bilimler eksik kalır. Bizim çok iyi doktorlara, mühendislere ihtiyacımız olduğu gibi çok iyi tarihçilere de ihtiyacımız var. Bugün televizyonda tarih programı yapanların birçoğu tarihçi değil. Onun için sıkıntılar yaşıyoruz. Kendi tarihimizi çok iyi bilmemiz lazım. Sosyal problemlerimizin çözümünü Avrupa insanından bekleyemeyiz. Sosyal bilimler alanında çok iyi yetişmiş, insanımızı bilen, bize yön verecek büyüklere ihtiyacımız var. En parlak, en zeki gençlerimizi sayısal alana yönlendiriyoruz, diğer alanlar boş kalıyor. Sonra 15 Temmuz geliyor. Eğer çok iyi değerlendirmeler olsaydı biz 15 Temmuz’u yaşamayabilirdik” dedi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir sınıf ziyaretlerinin ardından öğretmenlerle bir araya gelerek istişarelerde bulundu, istek ve arzularını dinledi.

“İYİLEŞME BAŞARIYA YANSIMALI”

Eğitim alanında önemli iyileşmeler ve gelişmeler yaşandığını ancak yaşanan iyileşmenin eğitim başarısına tam yansımadığından söz eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Eğitim konusundaki beklentiler sürekli yüksek olacak kimse azına razı olmayacak, daha farklısını, daha iyisini isteyecek. Bundan 15-20 yıl öncesine göre okullarımız çok daha iyi durumda. Öğrencilerimiz de iyi durumda. Toplumda iyiye doğru bir yöneliş var. Bu kadar iyileşmenin eğitim kalitesindeki iyileşmeyle oranını kıyasladığımızda sanki biraz geri kalmışız gibi geliyor. Daha kötü okullarda daha iyi eğitimlerin sağlandığını gördük. Her şey düzeldiği halde bazı şeyler yanlış gitti. Çocuklarımız teknolojiyle içli dışlı oldu, öğretmenlerin görev alanlarına çok fazla müdahale oldu. Burada yapabileceğimiz şeyler mutlaka olmalı. Geleceğe daha iyi nesil bırakmak için daha farklı düşünmemiz lazım. Bu konuda öğretmenlerimizin üzerine düşen farklı bir sorumluluk var” dedi.

“GÜVENDİĞİMİZİ SÖYLEMELİYİZ”

Türkiye’nin zor bir coğrafyada yaşadığını hayatta kalmak için iyi eğitilmiş insan gücüne ihtiyacı olduğunu belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “İsveç, Norveç gibi değiliz. Onlar başarısız dahi olsa kimse onların toprağına bakmıyor. Biz başarılı olduğumuz, zayıf olduğumuz zaman herkesin bizim toprağımız üzerinde bir hesabı var. Dünyanın pek çok ülkesinin bizim topraklarımızla ilgili hesabı var. Son hadiseler de bunu açık ve net gösterdi. Yalnızca bizim topraklarımız da değil, bulunduğumuz bölgede de hesapları var. Güçlü olmak zorundayız. Güçlü olmanın tek yolu da iyi eğitilmiş insan gücüne sahip olmak ve sorumluluğunu bilen bir nesil yetiştirmek. Avrupa bundan korkuyor, gençliği sorumsuz olarak değerlendiriyor. Bizim gençliğimize daha fazla güvenmemiz, güvendiğimizi de söylememiz lazım” diye konuştu.

 

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar