Connect with us

DİĞER

19 MAYIS COŞKUSU DOYA DOYA YAŞANDI

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kütahya’da coşkuyla kutlandı. Törenler Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başladı, sonrasında Dumlupınar Kapalı Spor Salonunda devam etti.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sadık Ölçen’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan kutlama törenleri Dumlupınar Spor Salonunda devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sadık Ölçen, “Milli mücadelenin başlangıcı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerinin atıldığı, 99 yıldır Türk gençliğinin şeref ve gururla kutladığı, sevincini ve coşkusunu birlikte yaşadığımız 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mızı yürekten kutluyorum” dedi. Ölçen Bugün 19 Mayıs milli iradenin başladığı gündür. Yepyeni bir devletin Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı gündür. Cumhuriyetimizin emanet edildiği Türk Gençliğinin 99 yıldır şerefle ve gururla kutladığı bayram günü, Sevgili Gençler; Cihan harbi’nin sonunda binlerce vatan evladının kimini yemende kimini Galiçya’da, Trablusgarp’ta kimini de Çanakkale’de ve vatanın farklı yerlerinde ki cephelerde hayatlarını kaybeden Türk milleti, aslında hiçbir cephede mağlup olmamıştır. Türk milletinin kaderine kelepçe, varlığına pranga vurulmaz. Esaret altına alınmak istenen Türk milleti Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bir araya geldi ve tüm Dünya’ya şöyle seslendi. “ Ben, ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım.  Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım,  kükremiş sel gibiyim bendimi çiğner aşarım,  yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım” Türk milletinin kaderine kelepçe, varlığına pranga, ülkülerine kilit vurmaya çalışanlara karşı bir bağımsızlık yürüyüşü bir büyük mücadele başlamıştı 19 Mayıs’ta 19 Mayıs 1919. Parola belli idi. “Ya İstiklal, Ya Ölüm” Türkiye Cumhuriyetinin temelleri işte böyle atılmıştı” dedi.

İl Müdürü Ölçen’in konuşmasının ardından Kütahya Gençlik Merkezi üyelerinden Ege Bölgesi Şiir Okuma Yarışması birincisi Arda Ceviz’in “Gençlik” adlı şiiri okumasıyla devam eden törende Gençlik Merkezi Halk Oyunları Ekibi ile Müzik Grubunun gösterileri büyük beğeni topladı.

Gençlik Koşusunda dereceye giren sporcular ile Türkiye Şampiyonu sporcular ödüllerini Vali Ahmet Hamdi Nayir ile protokol üyelerinin elinden aldı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama programı, sporcu grupların hünerlerini sergilemesi ve Evliya Çelebi Mehteran Takımı’nın gösterisiyle sona erdi.

 

 

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar