Connect with us

EĞİTİM

6 BİN ÖĞRENCİ SPOR YETENEK TARAMASINDAN GEÇİYOR

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı ortaklığıyla 81 ilde eş zamanlı hayata geçirilen Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi Kütahya’da devam ediyor.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, beraberinde İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sadık Ölçen ile birlikte Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesinin Kılıçarslan Lisesi Spor Salonunda devam eden Kütahya uygulamasını yerinde inceledi.

Tarama testlerine katılan öğrencilerle yakından ilgilenen ve tarama testlerini takip eden Vali Ahmet Hamdi Nayir minik sporcularla spor ve hedefleri hakkında sohbet etti, tavsiyelerde bulundu. Proje hakkında bilgiler veren Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sadık Ölçen, “Proje kapsamında İlköğretim 3. sınıf öğrencileri 8 ayrı teste tabii tutulmaktadır. Bu testler; boy- kilo ölçümleri, esneklik ölçümleri, kulaç uzunluğu-oturma yüksekliği ölçümleri, dikey sıçrama testi, kavrama kuvveti testi, geriye doğru sağlık topu atma testi, çeviklik testi, 20 m. sürat testi. Uygulanan testlerin ölçümleri tamamen elektronik ortamda yapılmakta olup, alınan veriler sistem üzerinden Ankara’da bulunan genel merkeze iletilmekte ve veriler bu merkezde depolanmaktadır. Öğrencilerin yetenek taraması sonuçlarının değerlendirilmesi projenin en üst kurulu olan Bilim Kurulu tarafından gerçekleştirilecektir” dedi.

İl merkezinde taramaların bugün itibariyle tamamlandığını, ilçe merkezinde ise 23 Mayıs itibariyle başlayacağını ifade eden Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sadık Ölçen, Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi kapsamında il merkezinde 3 bin 72, ilçelerde 3 bin 317 öğrenci olmak üzere 6 bin 389 öğrencinin yetenek taraması ölçümlerinin yapılacağını kaydetti.

Projede emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi sayesinde yetenekli çocukların küçük yaşlarda keşfedileceğini, okullarda gizli yeteneklerin kalmayacağını söyledi. Vali Nayir, küçük yaştan itibaren doğru yönlendirilen ve planlı, programlı çalışma imkanı bulan öğrencilerin sporda önemli başarılar elde edeceğine olan inancını da paylaştı.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar