Connect with us

HABERLER

OLÇAR VE GÜRSOY KÜTAHYA ÇİNİSİNİ ÇİN’DE TANITIYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Çin’de düzenlenen etkinlikler kapsamında Hong Kong Müzesi Sanat Galerisinde ‘Çağdaş mavi ve beyaz’ isimli Türk Çinisi sergisi yarın açılacak. Sergide, dünyaca ünlü çini sanatçısı Sıtkı Olçar’ın kızı Nida Olçar ve Mehmet Gürsoy eserlerini sergileyecek

2018 yılının Çin’de Türkiye turizm yılı ilan edilmesinin ardından başlayan etkinlikler sürüyor. Türk kültürünü anlatan birçok etkinliğin düzenlendiği programlara 1 Haziran – 19 Ağustos 2018 tarihleri arasında Kütahya Çinisi de damgasını vuracak. UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi olarak seçilen Dünyaca ünlü çini sanatçısı Sıtkı Olçar’ın kızı Kültür Bakanlığı Sanatçısı Nida Olçar ve UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi unvanı verilen diğer Kütahyalı sanatçı Mehmet Gürsoy’un eserlerinin yer aldığı sergi Hong Kong Müzesi Sanat Galerisinde açılacak.

YURT DIŞINDA 80 GÜN  AÇIK KALACAK İLK SERGİ

Bugün saat 18.00’de açılış resepsiyonu sonrasında Hong Kong Üniversitesinde canlı performans çini yapımı sergisinin de düzenleneceği serginin açılışı, Hong Kong Konsolosu Korhan Kemik’in de katılımıyla gerçekleştirilecek. Türk çinilerinin Çin’de görücüye çıkacağı için heyecanlı olduğunu ifade eden Çini sanatçısı Nida Olçar, “Sergimiz için geri sayım başladı. Türkiye’yi temsilen yurt dışında 80 gün açık kalacak ilk sergi olmasının gururunu yaşıyoruz” dedi.

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar