Connect with us

EĞİTİM

CHP’Lİ ZELİHA AKSAZ ŞAHBAZ: “EĞİTİM SİSTEMİ GELECEK İÇİN BÜYÜK KAYGI VERİYOR”

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili adayı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz hafta sonu yapılan LGS’nin son derece anlamsız bir sınav olduğunu söyledi. Şahbaz açıklamasında devlet okullarında nitelikli niteliksiz ayrımının yapıldığını söyledi.

CHP milletvekili adayı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz hafta sonu yapılan Lise Geçiş Sınavı’na tepki gösterdi. Şahbaz açıklamasında “Çocuklarımız LGS adı altında son derece anlamsız bir sınava girdiler. Henüz hayatın başında olan 13-14 yaşındaki fidanlarımız ve aileleri sonucu itibariyle hiçbir şey kazandırmayan bir sınavın stresini bir yılı aşkın bir şekilde yaşıyorlar. Liseye yerleştirme için kurumsal olarak yaklaşık 4 yıldır uygulanan TEOG sınavı bir gecede ben bakanıma söylerim kaldırılır denilerek kaldırılmış, yerine devletin kendi okullarına nitelikli, niteliksiz okul ayrımı getirilerek kervan yolda dizilir mantığı ile LGS getirilmiştir. Devletin kendi okullarının büyük çoğunluğuna niteliksiz olarak belirtmesi de çocuklarımızın geleceğinin nasıl niteliksiz bir eğitim sistemine mahkum edildiğinin ifadesidir. Önceki kuşakların en yakın okula giderek büyük başarılar yakaladığını da hepimiz biliyoruz. Nitelikli okul olarak belirlenen okullara bakıldığında Kütahya ilinde akademik başarısı tescillenmiş, yıllardır kendisini ispatlamış ve mezunlarıyla büyük başarılar yakalamış Ali Güral Anadolu Lisesi, gibi okulların devre dışı bırakılarak herhangi bir akademik başarısı olmayan meslek liseleri ve imam hatip liselerinin nitelikli okul olarak alındığı ve LGS ile öğrenci yerleştirileceği açıklanmıştır. Şimdi soruyoruz, nitelikli okul olarak niçin Üniversite sınavında başarı grafiği son derece yüksek Ali Güral Lisesi, gibi okullar dururken, akademik başarısı son derece düşük olan meslek liseleri ve İmam Hatip Liseleri nitelikli okul sınıfına alınmıştır? Burada amaç genç beyinleri meslek lisesine yönlendirerek ara eleman yetiştirmek midir?  Toplumu dinsel eğitime mahkûm ederek laik, bilimsel, çağdaş eğitimden mahrum bırakarak dindar ve kindar nesil mi yetiştirmektir? Ya da devlette çocuğuna yeterli eğitimi verecek okul kalmadığı düşüncesiyle halkı özel okullara mahkûm etmek midir? Aileleri ve geleceğimiz olan çocuklarımızı sayıları birdenbire pıtrak gibi artan özel okullara zorunlu müşteri haline getirmek midir?”

EĞİTİM SİSTEMİ GELECEK İÇİN KAYGI VERİYOR

Şahbaz açıklamasının devamında “Bu şekilde bir eğitim sistemi; çocuklarımız ve aileleri ve ülkemizin geleceği için kabul edilebilir değildir. Gayri insani ve çocuklarımızı öğüten bu sistemden kurtularak,  insani ve çocuklarımızın yeteneklerini ortaya çıkaran bir eğitim sistemini birlikte kurmalıyız. Bu amaçla, okullar arasında nicelik ve nitelik farkının en aza indirildiği, Bütün çocuklarımıza nitelikli eğitim alması için fırsat eşitliğinin sağlandığı, sınavlar ile çocuklarımızın ve ailelerinin sınav stresi yaşamadığı ve her çocuğun yeteneği ve isteğine uygun olan eğitimi rahatça ulaştığı, cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, kız çocuklarının okullaşma oranının erkek çocuklar seviyesine çıkarıldığı, karma eğitimin esas olduğu, çağdaş, demokratik, laik ve bilimsel müfredatın hakim olduğu, bir eğitim sistemini kurmak için geliyoruz.” dedi.

DEVAMINI OKU

Öne çıkanlar