Connect with us

DİĞER

BU İŞ BU KADAR BASİT Mİ?

Dünyada ve Türkiye’de bireysel silahlanmanın giderek yaygınlaştığı günümüzde internet üzerinden ikinci el eşya alım satımı yapan bir grupta satılan av tüfeği tepkilere neden oldu.

BİREYSEL SİLAHLANMAYA HAYIR

Türkiye’de son dönemde bireysel silahlanmaya karşı yapılan çağrılar ve tepkiler maalesef yetersiz kalıyor. Her gün televizyon kanallarında silah ve şiddet sahneleri içeren diziler ve filmler yayınlanırken diğer yanda da internet ortamında çok kolay bir şekilde silah alımı ve satımı yapılabiliyor. Gelinen noktada en çok kullanılan sosyal medya aracı Facebook üzerinde kurulan ikinci el eşya alım satımı yapılan bir grupta av tüfeği satış ilanı tepkilere neden oldu.

CİKLET GİBİ KOLAY SATILIYOR

Sakız yada herhangi basit bir ürünün satışı gibi kolay bir şekilde tanıtımı ve satış ilanı yapılabilen silah satışı karşısında vatandaşlar tepkilerini gösterdi. Sosyal medya aracılığı ile tepkilerini dile getiren vatandaşlar “Kütahya’da başında Kütahya’nın saygın, ilk üniversitesinin adını geçtiği bir alış veriş gurubunda av tüfeği satışı yapılmasını doğru bulmuyoruz. Zaten televizyonlarda her an şiddet içeren diziler yayında. Gençlerimiz bu dizilerde gördükleri karakterleri gerçek yaşamda uyguluyorlar ve kendilerine rol model alıyorlar. Bu aşamada silah satışının çok bir şekilde kolay yapılması gençlerimizi şiddete itiyor. Özellikle fişi faturası olmayan, ruhsatının var olup olmadığı bilinmeyen silahların internet ortamında kolaylıkla satılmasının önüne geçilmeli. Yaptırımların ağır olması gerekiyor. Gençlerimizin sık kullandığı sosyal medya araçlarında silah ve tüfek satışının yasaklanmasını talep ediyoruz. Kanunların bu yönde yeniden düzenlenmesi ile birlikte yapılacak denetimlerle bunun önüne biraz olsun geçilebilir” sözleri ile tepkilerini dile getirdiler.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar