Connect with us

EĞİTİM

ÖZEL İDAREDEN 108 OKULA KİTAP DESTEĞİ

Kütahya İl Özel İdaresi, Kütahya il genelinde taşıma merkezi 108 okula, 6 bin 102 adet kitap desteğinde bulundu.

Belediye Kültür Sarayında düzenlenen kitap dağıtım törenine Vali Ahmet Hamdi Nayir, Vali Yardımcısı Arif Yalçın, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, bazı daire müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

“ÇOCUKLAR FARKLI KİTAPLARLA BULUŞACAK”

Okumanın çocuk yaşlarda kazandırılması gereken bir alışkanlık olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, “Bilgi çağı olarak adlandırılan bugünün dünyasında kitap, ulaşılması en kolay hazine olmasının yanında maalesef ihmal edilen bir raf süsü olarak da bilinmektedir. Belki de onun bu özelliğinin altında, kişinin ne okuyacağını ya da okumaya nereden başlayacağını bilmemesi yatmaktadır. Yaptığımız kitap dağıtım töreni, çocuklarımızı farklı kitaplarla buluşturarak onların tercihlerine de yardımcı olacaktır” dedi.

“İYİ OLMANIN YOLU OKUMAKTAN GEÇİYOR”

Şehir merkezlerinde yaşayan çocuklarla kırsalda yaşayan çocukların aynı imkanlara sahip olmadığını belirten İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, “550 köyümüzün hizmet alanı içerisinde olan bütün yerlerin alt ve üstyapısını yapıyoruz. Bunları yaparken burada taşıma merkezlerindeki çocuklarımız için de halı sahalar, kütüphaneler yaptık. En önemlisi bu gençlerimiz bilgi edinmede merkezdeki çocukların imkanlarına sahip değiller. Kırsaldaki çocuklara biz yardımcı olalım dedik. Kitabın bizim inancımızda ve medeniyet inşamızda ne denli büyük yeri olduğunu hepimiz biliyoruz ve gençlerimizin topluma kazandırılmasında, ülkeye iyi bir birey, vatandaş olması yolunda en önemli etken de okumak” ifadelerini kullandı.

“HEDEFE ULAŞMADA ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM”

İl Özel İdarenin altyapı kadar üstyapı yatırımlarına da gerekli önemi verdiğini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “İl Özel İdareleri deyince aklımıza altyapı hizmetleri gelir. Bizler altyapı ve üstyapı birliğini sağlayacak, altyapıdan istifade edecek olan insanımızın eğitimini de İl Özel İdaresi bünyesinde yapacağımız çalışmalar içerisinde önemli bir başrol olarak görüyoruz. Bu çalışma da onun bir işareti. Belki meblağda çok büyük bir rakam değil ama ulaşacak hedef olarak düşündüğümüzde çok önemli bir çalışmanın ilk adımı olarak değerlendirebiliriz” dedi.

“KÜTÜPHANELERİMİZİ DAHA CAZİP HALE GETİRİYORUZ”

Kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasında öğretmenlerin üstün gayret gösterdiğini, kütüphanelerin de daha cazip hale getirilerek öğrencilerin dikkatini çekecek şekilde düzenlendiğini belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Farklı fikirlere, dünyalara, kültürümüze, tarihimize, çağdaş medeniyetlere ulaştıran bir kapı olarak hangi açıdan bakarsak bakalım kitap hayatımızda var olması ve kıymet görmesi gereken en önemli hususlardan biri. Çocuklarımızın da hemhal olması, uğraşması gereken önemli bir konu olarak kitap arkadaşlığını görüyoruz. Gezmiş olduğumuz okullarda da bunu yakından müşahede ediyoruz. Öğretmenlerimiz kitap ve çocuk dostluğunu oluşturmak için ellerinden gelen gayretin en üstününü göstermeye çalışıyor, fedakarlıklarda bulunuyorlar. Kitap okuma zevkine ulaşmış çocukları görmek bizi de fazlasıyla mutlu ediyor. Kitap okumanın artması için kütüphanelerimizi daha cazip hale getiriyoruz. Yalnızca milli eğitim değil, derneklerimiz, emniyetimiz, jandarmamız okullarda kütüphaneler açarak gayretimize destek vermeye çalıştılar. Buradaki bu gayret çocuklarımızın kütüphanelere olan ilgisini artıracak, daha fazla dikkatini çekecek. Dileğimiz, çocuklarımızın bu kitaplar sayesinde başka kitaplara da ulaşabileceklerini düşünüp kendi gayretleriyle daha farklı dünyalara açılacak bir kitap sevgisine ulaşmaları. Önemli olan bu.” ifadelerini kullandı

“DAHA FAZLA OKUYAN NESİLERE İHTİYACIMIZ VAR”

Türkiye’nin okuyan gençlere ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Türkiye olarak, millet olarak düşündüğümüzde kitap okuma yönünden karnemizin çok başarılı olmadığını maalesef görüyoruz. Birçok ülkeyle kıyaslandığımızda almamız gereken bir mesafe olduğunu da görüyoruz. Daha fazla, daha etkili ve bilinçli okumamız lazım. Bunlar öğretmenlerimizin sırtında birer sorumluluk. Çocuklarımızı kitaplara yönlendirmek ve onların kitaplardan daha fazla etkilenmelerini, hayatını yönlendirecek okuma sağlamaları için öğretmenlerimizin gayretini artırması lazım. Yalnızca okullarla bitecek bir hadise değil velilerimiz de çocuklarını okuduğu kitaplarla değerlendirsinler, ödüllendirsinler ki kitap okumanın bütün ayaklarını bir araya getirmiş olalım. Öğrenci, öğretmen ve veli iş birliğinde biz başarıyı görüyoruz. İnanıyoruz ki burada da başarılı olacağız. Bu coğrafya üzerinde güçlü olabilmek için iyi eğitilmiş insana ihtiyacımız var. İyi eğitilmiş insan için de daha fazla okuyan bir nesle, millete ihtiyacımız var” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Şeker İlkokulu öğrencileri halk oyunu gösterilerini sundu. Tören, Vali Ahmet Hamdi Nayir ile protokol üyeleri tarafından kitap çeklerinin öğretmenlere takdim edilmesiyle sona erdi.

 

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar