Connect with us

EKONOMİ

KÜTAHYA GÜNDEMİNDE BU SORU VAR; NEDEN KÜTAHYA’YA DEĞİL?

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı açıklama ile bor Karbür fabrikasının Balıkesir’e kurulacağını açıklaması ile birlikte Kütahya gündeminde fabrikanın neden Kütahya’ya kurulmadığı sorusu gündeme geldi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın Balıkesir’e bor Karbür fabrikasının kurulacağını açıklaması ile birlikte muhalefet partileri başta olmak üzere Kütahya kamuoyu bu fabrika neden Kütahya’ya kurulmadı sorusunu soruyor. Bor madeni rezervinin yüzde 70’ne sahip met hisarcık bölgesine bu fabrikanın kurulması gerektiğini savunan muhalefet partileri Kütahya’nın adeta iktidar partisi tarafından seçim öncesinde cezalandırıldığını dile getirdiler. Siyasi partiler bunun sadece kendi görevleri olmadığını STK’ların, sendikaların ve vatandaşların bu duruma tepki göstermeleri gerektiğini söylediler. Kütahya’nın birçok zenginliğe sahip olduğunu ancak  ceremesini çektiği tüm zorluların kaymağını yiyemediğini belirten siyasi parti temsilcileri ve milletvekili adayları Balıkesir’e kurulacak fabrika ile birlikte Kütahya’nın ekonomik ve istihdam alanında büyük kayıplarının olduğunu söylediler.

HERŞEY KÜTAHYA’DA AMA FABRİKA YOK

Kamuoyunda ise vatandaşlar da olaya tepki gösterdiler. Tüm malzemelerin madenin ve gerekli ekipmanların Kütahya’da olduğunu ancak fabrikanın başka bir ile kurulmasına anlam vermediklerini dile getiren vatandaşlar ise “Bor madeni ile ilgili tüm alt yapı bizde var. Maden bizde. Ancak fabrika neden Kütahya’ya kurulmuyor. Tozunu kirini külfetini Kütahya çekecek kaymağını başka iller yiyecek. Fabrikanın Kütahya’ya kurulması için başta iktidar vekilleri ve ilin önde gelenleri bugüne kadar bir çalışma yaptılar mı? nasıl olsa oylar kesin gözü ile bakılan Kütahya bugüne kadar hep kaybeden oldu” şeklinde görüşlerini dile getirdiler.

 

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar