Connect with us

DİĞER

BALIKESİR’E KURULACAK BOR TESİSİ İÇİN STRATEJİK PLAN ETKİLİ OLMUŞ

Kütahya’da gündem olan bor karbür tesisinin Balıkesir’e kurulması konusuna vatandaşların büyük bir bölümünden tepki gelirken bazıları da konuya daha teknik yaklaşıyor. Yapılan yorumlarda olayın stratejik ve teknik boyutlarından ziyade siyasi boyutları ele alınıyor. Borda atılan bu adım bir günde ortaya çıkmadığı bunun stratejik bir arka planının oldu vurgulanıyor.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın Balıkesir’e Bor Karbür Fabrikası’nın kurulacağını açıklaması ile birlikte muhalefet partileri başta olmak üzere Kütahya kamuoyu “Bu fabrika neden Kütahya’ya kurulmuyor” sorusunu soruyor. Yapılan haberlere gelen yorumların çok büyük bir bölümü olayı tamamen siyasi çerçeveden yorumlarken, Yeni Kütahya’ya ulaşan bir Kütahyalı vatandaş duruma bir de farklı boyuttan yaklaştı. Vatandaşın yorumu şöyle:

“Bor Karbür fabrikasının Balıkesir’de kurulmasının tercih edilmesinde, bor karbürden yapılacak yüksek ısıya dayanıklı zırh malzemeleri için Balıkesir’deki Ordu Donatım Tesisi’nin bulunması etkili olmuştur. Atak helikopterlerinin ve diğer askeri araçların zırh malzemesinde yüksek ısıya dayanıklı bor karbürden üretilecek. Balıkesir’de fabrika kurulumu için yol üstü olması ve Çin’den gemi ile gelecek fabrika ekipmanları için Bandırma Limanı’nın bulunması önemli bir avantaj. Fabrika kurulumunda birçok teknik faktör aynı anda bir arada olması her zaman tercih sebebi olur.

Kütahya Emet’te bordan savunma sanayi için malzeme düşünülüyorsa yakın gelecekte TAI’nin “Milli Helikopter Projesi” için Eskişehir’e malzeme üretimi olabilir. Ayrıca Bor savunma sanayi dışında birçok alanda kullanılabiliyor. Buradaki proseslere göre tercih yapılıp ona göre tesis kurulabilir. Sonuçta Balıkesir’deki Bor Karbür Tesisi Savunma Sanayi için bir acil durumdan kaynaklanıyor. Gelecekte Kütahya’da da bir tesis olur.

Ayrıca illa ki savunma sanayi için bor karbür tesisi isteniyorsa, Zafer Organize Sanayi Bölgesi’nde de bor karbür tesisi içinde olan savunma sanayi kompleksi düşünülmeli. Kütahya’da Ordu Donatım gibi savunma sanayi olsaydı, bor karbür tesisi kurulurdu.”

Öte yandan bor madeni rezervinin yüzde 70’ne sahip Emet Hisarcık bölgesine bu fabrikanın kurulması gerektiğini savunan muhalefet partileri, Kütahya’nın adeta iktidar partisi tarafından seçim öncesinde cezalandırıldığını dile getirdiler. Bunun sadece kendi görevleri olmadığını belirten siyasiler STK’ların, sendikaların ve vatandaşların bu duruma tepki göstermeleri gerektiğini ifade ediyor. Kütahya’nın birçok zenginliğe sahip olduğunu, ancak ceremesini çektiği tüm zorlukların kaymağını yiyemediğini belirten siyasi parti temsilcileri ve milletvekili adayları Balıkesir’e kurulacak fabrika ile birlikte Kütahya’nın ekonomik ve istihdam alanında büyük kayıp yaşayacağını da söylüyorlar.

Kamuoyunda ise vatandaşlar da olaya tepki göstermeyi sürdürüyor. Tüm malzemelerin madenin ve gerekli ekipmanların Kütahya’da olduğunu ancak fabrikanın başka bir ile kurulmasına anlam vermediklerini dile getiren vatandaşlar “Bor madeni ile ilgili tüm alt yapı bizde var. Maden bizde. Ancak fabrika neden Kütahya’ya kurulmuyor. Tozunu kirini külfetini Kütahya çekecek kaymağını başka iller yiyecek. Fabrikanın Kütahya’ya kurulması için başta iktidar vekilleri ve ilin önde gelenleri bugüne kadar bir çalışma yaptılar mı? Nasıl olsa oylar kesin gözü ile bakılan Kütahya bugüne kadar hep kaybeden oldu” şeklinde görüşlerini dile getirdiler.

 

 

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar