Connect with us

EKONOMİ

YENİ KÜTAHYA İKİ YIL ÖNCE UYARDI

Son günlerde bor madeni ile ilgili Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı Balıkesir ve ardından gelen tepkiler üzerine Kütahya’ya da bor karbür fabrikasının yapılacağını açıkladı. Yeni Kütahya Gazetesi 8 Nisan 2016’da “BOR İÇİN OSB ŞART” başlığı ile konunun önemine dikkat çekerek siyasileri ve kamuoyunu uyarmıştı.

Kütahya son iki günde Balıkesir ve Kütahya’ya yapılacak olan bor karbür yatırımını konuşuyor. Kütahya’nı son iki günde konuştuğu bu konuyu Yeni Kütahya Gazetesi iki yıl önce manşetten haber yaparak kamuoyunu ve siyasileri uyarmıştı. 8 Nisan 2016 tarihli sayıda “BOR İÇİN OSB ŞART” başlığı ile verilen haberde Emet ve Hisarcık’ta ki bor rezervlerinin daha iyi değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılması için bor OSB kurulması konusunda uyarılarını yapmıştı. İki yıl önceki haberde “Kütahya bordan daha fazla yararlanmak ve bunu ekonomiye katarak hem ülke hem de Kütahya’ya önemli bir ekonomik girdi sağlamak amacıyla Bor madeni ile ilgili Organize Sanayi Bölgesi yada ihtisas bölgesi kurulmasını talep ediyor. Her fırsatta özelleşecek dedikoduları ile bölge halkının tedirgin olmasını sağlayan ancak enerji Bakanı Albayrak’ın kesin olarak verdiği talimatla özelleşmeyeceği garanti altına alınan Bor madeni ile ilgili girdilerin artırılması gerekiyor. Ekonomik alanda sadece maden olarak satışından değil, bor ile ilgili ürünlerin üretiminde de ekonomik kazancın elde edilmesi amacıyla Kütahya’ya kurulacak Bor OSB Türkiye’ye, Bölgeye ve Kütahya’ya önemli bir kazanım sağlayacak.” İfadeleri okuyucu ile buluşmuştu.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın Balıkesir’e bor karbür fabrikası yapılacağını açıklaması ile birlikte Kütahya’dan tepki sesleri gelmişti. Bakan Albayrak öncesi gün yaptığı açıklama ile Kütahya’ya Balıkesir’e yapılan tesisin daha büyüğünü yapılacağını duyurdu. Bakan Albayrak’ın yaptığı açıklama Kütahya’nın gösterdiği tepkilerin işe yaradığını ifade eden kamuoyu yatırımın bir an önce başlamasını talep etti.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar