Connect with us

HABERLER

GOOGLE’IN KÜTAHYA HARİTASI NE DİYOR? ŞAŞIRTAN SONUÇLAR

Google, internetin tek büyük arama motoru. Her saniye milyonlarca arama yapılan bu platform bölge bölge çok büyük istatistikler elde etmekte de kullanılıyor. Arama sebeplerinin doğru yorumlanmasından profesyonel kuruluşlar önemli sonuçlar elde edebiliyor.

Aşağıdaki istatistikler sadece ismin değil o ismin geçtiği tüm aramaları kapsıyor. Örneğin Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili aramalara “recep tayyip erdoğan konuşmaları” veya Muharrem İnce konusunun içine “muharrem ince kimdir” aramaları gibi onbinlerce arama şekli de dahil.

Kütahya’da son 90 günde en çok “Muharrem İnce”, son 1 yılda en çok “Meral Akşener”, son 5 yılda “Recep Tayyip Erdoğan” konularının aratıldığı görülüyor.. “Temel Karamollaoğlu” için ise Türkiye’de en çok ilgi olan iller arasında Kütahya var.

Kütahya son 30 günde Temel Karamollaoğlu’nun en çok aratıldığı 13. il, Recep Tayyip Erdoğan’ın en çok aratıldığı 35. ve Muharrem İnce’nin en çok aratıldığı 53. il.

Son 3 ayda Muharrem İnce Kütahya’da en çok aranan isim

4 Mayıs 2018 tarihinde cumhurbaşkanı adayı olan Muıharrem İnce aramaları elbette Google’da hiç olmadığı kadar yükseldi. Ancak son 30 günde tüm Türkiye’de artış gözüküyor. Kütahya Muharrem İnce’yi en çok aratan 53. il olmasına rağmen yine de seçim maratonu başladığından beri Kütahya’da da en çok aratılan isim oldu. Bu sürenin 20 günlük kısmında Muharrem İnce cumhurbaşkanı adayı değildi.

Son 30 günde de yine “Muharrem İnce” en çok merak edilen lider.

İlçelerde son 7 günde “Muharrem İnce” aramaları arttı.

Google Trends hizmeti sadece trend olan (yani popüler) aramalar için hizmet sunuyor ve belirli bir sayının altındaki aramalar için istatistik tutmuyor. Son 7 günde Simav, Gediz ve Emet’te “Muharrem İnce” arama yapılan tek lider olarak gözüküyor. Tavşanlı’da da Muharrem İnce aramaları öne çıkıyor.

Son bir yılda Kütahya’da en çok aranan lider “Meral Akşener”…

Meral Akşener’in üstünlüğü Google’daki haritada Kütahya’nın rengini sarıya döndürmüş olsa da Muharrem İnce ile aralarında çok çok küçük bir fark bulunuyor. Muharrem İnce’nin 2 aylık cumhurbaşkanı adaylığı sürecindeki arama sayıları Meral Akşener’in son 1 yılını yakalamış gözüküyor.

Son 5 yılda en çok aranan lider “Recep Tayyip Erdoğan”…

AK Parti kurulduğundan beri Kütahya’da en çok oyu olan partinin lideri Recep Tayyip Erdoğan, son 5 yılda da %60’lık arama ile en çok aranılan lider durumunda.

Kim en çok hangi şehirde arandı

Google’a göre Recep Tayyip Erdoğan’ın en çok arandığı iller; Rize, Ağrı, Artvin, Bayburt, Erzurum. Muharrem İnce’nin en çok arandığı iller; Yalova, Çanakkale, Muğla, İzmir, Aydın. Meral Akşener’in en çok arandığı iller; Burdur, Bolu, Kilis, Isparta, Karaman. Temel Karamollaoğlu’nun en çok arnadığı iller; Sivas, Gümüşhane, Muş, Bartın, Konya. Kimin hangi şehirden arandığı, aramaların nasıl yorumlanabileceğinin tutarlı olup olmadığı ile ilgili fikir vermekte kullanılıyor. Liderlerin partilerinin bir önceki seçimlerde yüksek oy aldıkları iller ile çok aratıldıkları iller arasında tutarlılık göze çarpıyor.

Arama sebebinin önemi

Arama sonuçları oy dağılımı ile ilgili fikir taşımıyor, yalnızca ilgi potansiyelini gösteriyor. Bir konuya ilgi kesinlikle o partiye oy verileceği anlamı çıkarmadığı gibi bir kitlenin çoğunluğu televizyon kullandığı için internet araması hiç yapmıyor da olabilir.. İstatistikleri kendiniz incelemek için şu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar