Connect with us

DİĞER

BUNU SAKIN YAPMAYIN; MÜLTECİLERE KAÇAK TUR OPERASYONU

Kütahya’da turizm belgesi olmadan tur düzenleyen firmalara denetimler sıklaştırıldı. Arife günü yapılan operasyonda 192 mülteci kaçak yollarla düzenlenen turlarla Fethiye ve Alanya’ya giderken yakalandılar.

Kaçak olarak düzenlenen turlara karşı yapılan operasyonlar sürüyor. Son olarak yapılan ihbarlar değerlendirildi. Yapılan denetimlerde Kütahya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve İstihbarat Şube ekipleri, Yabancılar Şubesi ekipleri, Valilik Göç idaresi Müdürlüğü ekipleri, İl Turizm Müdürlüğü ve TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) Temsilcileri yer aldı. Denetimleri yapan heyet Kütahya Afyonkarahisar yolu giriş ve çıkışlarda plakaları daha önceden belirlenen 9 aracı takibe aldı. Aralarında yabancı uyruklu Irak vatandaşlarının da olduğu mültecilerin göç idaresinden izinsiz olarak Fethiye ve Alanya’ya gittikleri öğrenildi. Yakalanan araçların Turizm Bakanlığı’nın gerekli yasalarına aykırı tur düzenledikleri gerekçesi ile cezai işlem yapılırken TÜRSAB tarafından savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı öğrenildi.

BAZI MÜLTECİLER SINIR DIŞI EDİLECEK

Yapılan kaçak tur operasyonunda aralarında bulunan bazı yabancı uyruklu mültecilerin pasaportlarında eksikler olduğu ortaya çıktı. Belge eksikliği olan mülteciler gerekli işlemlerinin ardından sınır dışı edilecek. Diğer taraftan kaçak tur düzenleyen araçların kayıtlı oldukları odalara bilgi verildi ve cezai işlemler yapıldı. TÜRSAB temsilci Mahmut Nurata açıklamasında plakaları belirtilen araçların Şoförler ve Otomobilciler, Halk Otobüs ve Minibüsçüler Odalarına seslenerek kayıtlı araç sahiplerin TÜRSAB ve seyahat sigortasız tüm turizm belgelerinin olmayanların tür düzenlemelerinin yasak olduğu, kaçak tür düzenleyenlerin hakkında tutanak tutulup en ağır para cezasıyla cezalandırılacakları ve adli makamlara suç duyurusunda da bulunulacağı, tüm kayıtlı araç sahiplerinin bilgilendirilmesi,  oda ve cemiyet tarafından  yasaya uymayanlar hakkında işlem yapılmasını istedi.Nurata “Bizler vatandaşlarımızın en kaliteli şekilde seyahat ederek gezmelerini istiyoruz. Kaçak turlar maalesef istenmeyen sonuçları da beraberinde getiriyor. Denetimlerimiz önceden olduğu gibi sıklıkla devam ediyor. turizm seyahat belgesi olmayan ve günü birlik, bir iki günlük tur adı altında yapılan turlara vatandaşlarımız rağbet etmesin ve böyle bir durumla karşılaştıklarında yetkili makamlara bildirsinler. Şoförler Odası, Minibüsçüler Odası da kendi içlerinde tur düzenleyen üyelerini uyarmaları ve cezai işlem uygulamalarını talep ediyoruz” dedi.

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar