Connect with us

HABERLER

HALKIN CEVABI; MİLLETVEKİLİ DAĞILIMI 3-1-1 OLDU

Kütahya’nın merakla beklediği 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçiminde vatandaşlar tercihlerini sandığa yansıttı. Kütahya’da AK Parti 3, Cumhuriyet Halk Partisi 1 ve Milliyetçi Hareket Partisi 1 milletvekillini meclise gönderdi.

Türkiye’nin ve Kütahya’nın merakla beklediği 24 Haziran seçimleri sonuçlandı. Resmi olmayan bilgilere göre Kütahya’da milletvekili dağılımı 3-1-1 oldu. AK Parti 3 milletvekili, Cumhuriyet Halk Partisi 1 ve Milliyetçi Hareket Partisi 1 milletvekilini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderiyor. Vatandaşlar bu seçimde tercihlerini farklı bir şekilde kullanarak cumhurbaşkanlığında Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklerken milletvekilli dağılımında farklı partilere yönelerek Ankara’ya mesaj verdi.

CUMHUR İTTİFAKI % 73.36 OY ALDI

Seçime AK Parti ile birlikte kurulan Cumhur İttifakı şemsiyesi altında giren Milliyetçi Hareket Partisi 1 Kasım 2015 seçimlerinin ardından yeniden meclise bir milletvekili gönderdi. Milliyetçi Hareket Partisi birinci sıra milletvekili adayı Ahmet Erbaş Cumhur İttifakı içinden AK Parti ile birlikte meclise giden isim oldu. Cumhur İttifakı içinde AK Parti 204 bin 219 oy alarak %54.66 ile 3 milletvekili MHP 69 bin 886 oy ile % 18.7 oy oranı alarak bir milletvekili elde etti. Cumhur İttifakı Kütahya’da 274 bin 130 oy aldı.

41 YIL SONRA CHP’DEN VEKİL ÇIKTI

Kütahya bu seçimde ilkleri yaşadı. 1977 seçimlerinde Nizamettin Çoban’ı meclise gönderen Cumhuriyet Halk Partisi 41 yıl sonrasında Ali Fazıl Kasap’ı seçerek TBMM’ye gönderiyor. Kütahya’da sol partileri temsilen en son 1995 yılında Demokratik Sol Parti Milletvekili Emin Karaa’yı meclise göndermişti.

KÜTAHYA’NIN İLK KADIN VEKİLİ

Alınan resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti 3’üncü sıra milletvekili adayı Ceyda Çetin Erenler’de meclise gidiyor. Erenler’in meclise gitmesi ile birlikte Kütahya Cumhuriyet tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ilk kez kadın bir milletvekili gönderiyor. Erenler Kütahya’yı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil eden ilk kadın milletvekili olma özelliği ile mazbatasını alacak.

MİLLET İTTİFAKI % 24’TE KALDI

Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin oluşturduğu Millet İttifakı Kütahya’da 93 bin 232 oy ile %24.95’a ulaştı. Millet İttifakı içinde Cumhuriyet Halk Partisi 46 bin 799 oy ile %12.52, seçimlere ilk kez giren İYİ Parti 39 bin 693 oyla % 10.62 ve Saadet Partisi 6 bin 740 oy ile %1.8 orana sahip oldu.

İYİ PARTİ BEKLENEN OY ORANINI ALDI

Seçime Millet İttifakı ile birlikte katılan ve seçim sonuçlarında nasıl bir sonuç alacağı merakla beklenen İYİ Parti, Kütahya’da yapılan anket sonuçları doğrultusunda oy oranına ulaştı. İYİ Parti Kütahya’da milletvekilliği seçiminde % 10.62 oy oranına ulaştı.

Haber resmi olmayan sonuçlara göre hazırlanmıştır.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar