Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

KAZANAN KÜTAHYA OLDU DİYELİM

Yaklaşık 65 günlük bir seçim maratonunda, 26 yıllık meslek hayatımın en renkli günlerini yaşadım. Birçok ilkin yaşandığı bu seçime damgasını vuran olaylar yaşandı. Kimine çok kızıldı, kimine çok gülündü ama yanlışıyla doğrusuyla bir seçim dönemi daha bitti.

Bu seçime en büyük damgayı vuran isim bence Ali Fazıl Kasap olmuştur. CHP’li bir vekil tam 41 yıl aradan sonra Kütahya’dan meclise gidiyor. Bu öyle basite alınabilecek bir durum değildir.

MHP Kütahya milletvekili Ahmet Erbaş da aday gösterildiği günden beri yaptığı çalışmayla Kütahyalı seçmenlerin büyük ilgisi karşılaştı. Kendisi de böyle bir yakınlık bekliyor muydu bilemem ama ortaya çıkan durum Kütahya için sevindirici diye düşünüyorum.

İbrahim Emre Karaa’nın akademik kariyerinin hemen yanında artık siyasi bir yönü de var. Daha önce uzaktan tanıdığım bu güzel insanı, 65 gün içinde çok yakından tanıdım. Siyaset uzun soluklu bir maraton olduğu için kendisinin Kütahya için bir kazanım olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Çok uzun yıllardın AK Parti içinde çalışmalarını takip ettiğim Ceyda Çetin Erenler de bir ilke imza attı. Kütahya’dan TBMM’ye giden ilk kadın milletvekili olması, Kütahya’nın sorunlarını yakından bilmesi kendisine büyük bir sorumluluk yükledi.

İkinci dönemde yeniden seçilen Ahmet Tan ve İshak Gazel, Kütahya için hiç beklemeden çalışmaya başlamak zorunda olduklarını biliyorlar. Özellikle seçim sürecinde Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın “Kütahya’ya daha büyük bir Bor Karbür Fabrikası kuracağız” sözünü sıkı takip etmeliler.

Parti il başkanları arasında seçimin galibi olarak görebileceğimiz isimlerin başında Ferhan Yıldırım bulunuyor. Ferhan Bey seçim startı verildiği andan itibaren gece gündüz demeden çok yoğun bir tempo ile çalıştı. Teşkilatını iyi örgütledi ve hâkimiyetini tüm sahada belli etti. Şimdi sorumluluğu çok daha fazla gelmiştir çünkü artık MHP iktidar ortağı bir konumdadır. Bu ne kadar resmi olarak henüz şekillenmedi ise de gerçektir.

Daha yazılabilecek çok kazanımlar vardır ama şunu net olarak söylemek gerekirse, milletvekili dağılımı bakımından ortaya çıkan sonuç hiç kimse için sürpriz olmamıştır. Listeler açıklandığında AK Parti’nin Ankara’daki üst düzey bir ismine söylemiştim; Kütahya’da AK Parti ciddi bir oy kaybı yaşar, MHP İYİ Parti’ye kaptırdığı oyları AK Parti’den devşirir, CHP ise ittifak sayesinde kesinlikle 1 milletvekili alır diye. Yani ortaya çıkan sonucu az da olsa tahminlerimiz arasına yerleştirmiştik.

Artık boş lafları bırakıp, 5 yıllık süreçte Kütahya’nın kazanımları için çalışmamız gerekiyor. Siyasileri çalıştırmamız lazım. Onların sıkı çalışması Kütahya’nın yeniden kalkınması için zorunlu bir gerekliliktir.

Bilmem anlatabildim mi?

Sevgiyle kalın…

Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz…

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar