Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

MHP’NİN DİP DALGASINI NEDEN GÖREMEDİLER?

2018 Türkiye Genel Seçim sonuçları açıklandığından beri tartışmalar devam ededursun, seçimin sürpriz yapanı MHP oldu şüphesiz. MHP’nin bu oy oranını alacağını çok az sayıda insan tahmin etmişti. Bunlardan biri de bendim. Çevremde bana yakın olanlar iyi bilir, MHP’nin Kütahya’da da ülke genelinde de çok ciddi oy alacağını söylemiştim. “Önceki seçimdeki oylarını azda olsa bile arttırıp koruyarak seçimin en sürpriz sonucunu alan MHP olacaktır” yorumu yaptığımda bana vebalı gibi bakan dostlarıma da selamlarımı sunuyorum.

MHP, tabanındaki seküler, şehirli ve son 15 yıl AK Parti karşıtlığı ile dolu tabanının rahat yarısını İYİ Parti’ye kaybetse de, bu sefer de geçmişte AK Parti’ye oy veren veya iki parti arası gidip gelen muhafazakâr, kırsal kökenli, Karadeniz, İç, Doğu Anadolu’daki seçmenden muazzam oy kazandı.

Yukarıda size anlatmaya çalıştığım bu kesim Erdoğan’ı destekliyor, ancak AK Parti’den memnun değil. Ekonomik kriz, AK Parti içindeki ikbal-rant peşindekiler, ülke genelindeki listelerdeki sıkıntılı isimler, FETÖ temizliğinin tam yapılmadığı algısı, MHP’nin daha güvenilir gelmesi, zor zamanlardaki kritik MHP destekleri, bu tabanın MHP’ye yönelme sebepleri olarak anlatılabilir. Siz de hak verirsiniz ki bu taban seküler tabanın iki katı. Yani aslında Bahçeli, Erdoğan’ı destekleyip seçtirirken, AK Parti’ye 2002 yılında kaptırdığı eski seçmenlerini geri kazandı.

Kütahya çerçevesinden bakılacak olursa, dünkü yazımda da belirttiğim üzere MHP İYİ Parti’ye kaptırdığı oyların neredeyse 2 katını AK Parti’den aldı. Bu duruma çok fazla yorum yapılabilir. Ancak birkaç tespit yerinde olacaktır diye düşünüyorum.

* İkinci sıra adayı Erol Alpertürk toplumun herkesimince çok sevilen bir isim ve oyların bu denli artmasına en etkili unsurlardan biri.

*Ahmet Erbaş’ın kapı kapı gezerek, kendisini tanımayan hatta “yabancı” gözüyle bakan seçmeni ikna etmesi ve sempatik oluşu.

* MHP il başkanı Ferhan Yıldırım’ın büyük bir organizasyonla teşkilatını çalıştırması, motive etmesi ve hatta kendilerine oy verme ihtimali olmayanları bile ikna etmesi.

* Ülkü Ocakları Başkanı Serdar Akkoç’un kendine bağlı gençleri çok çağdaş ve akılcı bir yolla çalıştırması, en ufak sözlü bir tartışmaya dahi bulaştırmaması. Gece gündüz demeden seçmene ulaşması.

Burada daha çok neden yazamayacağım için sadece bu 4 unsur ile MHP’nin Kütahya’daki ciddi oy patlamasını yorumlayabilirim. Yazının sonunda da olsa tüm ilçe başkanlarının bu başarıda payı olduğu gerçeğini belirtmek lazım.

Sevgiyle kalın…

Fikir, iman, ülkü aşkı. İnsanları güçlü yapan bunlardır.

ALPARSLAN TÜRKEŞ

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar