Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

SEÇİMİN SONUÇLARI PARTİLERDE NASIL OKUNACAK?

Tam 65 günlük hızlandırılmış bir seçim maratonunun ardından 24 Haziran akşamı ortaya çıkan sonuç, Kütahya’daki dengeleri değiştirdi. Seçmen ülke genelinde olduğu gibi Kütahya’da da siyasilere çok net bir mesaj verdi. Alışıla gelmişin dışında bir sonuç olması nedeni ile öngörülemeyen bir durumla karşı karşıya gelen siyasiler şimdi durumu toparlamaya çalışıyor olmalı.

AK Parti aldığı 213 bin 322 oyla ancak 3 milletvekili çıkarabildi. 2015 seçimine göre yüzde 12.8 oyunu MHP’ye kaptırdı. Erdoğan’a Kütahya’dan verilen oy yüzde 71.5 yani 268 bin 500 oy olarak önümüze çıktı. Kütahya’da MHP ve AK Parti’nin toplam aldığı oydan 16 bin 731 oy az alan Erdoğan’a AK Parti ve MHP’den bazı seçmenler oy vermemiş gibi görünüyor. Bu da ayrı bir hesap konusu olacaktır.

AK Parti’nin Kütahya’da yüzde 12.8 oy kaybetmesinin bir nedeni de listenin AK Parti seçmeni tarafından benimsenememesi olarak söylenebilir ki bence bu en önemli faktör olmuştur. Liste hatası, Tavşanlı’nın, Ahmet Tan’ın ifadesi ile “unutulması” konusu çok önemli etkenlerdi.

MHP kendi seçmenini İYİ Parti’ye kaybettiği halde AK Parti seçmeninden gelen oylarla 2015 seçimine göre toplam oyunu Kütahya genelinde yüzde 2.62 oranında arttırdı. Hele hele bazı seçim çevrelerinde AK Parti kalesi dediğimiz noktaları bile MHP kazandı.

Şimdi; bu sonuçlar bizim önümüzde durduğu gibi tüm siyasilerin önünde de duruyor. Nerede yanlış yapıldığını, oy kaybını en çok yaşayan AK Parti teşkilatları yapmaya başladı. Günlerdir ince elenip sık dokunuyor. 2015 Kasım seçimine göre kaybedilen oy nasıl geri döndürülür, yaklaşık 9 ay sonraki yerel seçimlere kadar bu kayıp telafi edilir mi? Edilmesi için çok farklı bir yol izlenmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

CHP de Muharrem İnce’nin aldığı oya göre yüzde 4’lük bir oyu az aldı. CHP’nin bu konuya nasıl çözüm arayacağı bilinmiyor. Kulis bilgilerine göre CHP il teşkilatında da çatlak seslerin yükselmeye başladığını duydum. Bu çatlak sesler Ankara’ya baskı olur mu bilemem.

MHP’de işler yolunda görünüyor. Öyle ki il başkanı daha seçim sonuçlarının ilk açıklandığı anlarda hemen gözünü Kütahya Belediyesi’ne çevirmiş durumda. Daha 9 ay süre var ama MHP teşkilatları yerel seçim için şimdiden plan yapmaya başlamış görünüyor.

Siyasilere önerim; şimdi şapkayı önünüze koyup yapılan hatalardan ders almalısınız. Kaybedilen oylar geri kazanılabilir. Vatandaşın gönlünü almak zor olmasa gerek. Kütahya bu seçimde mesajını vermiştir. Alınan mesaja göre acilen tedbirler alınır ve sıkı bir saha çalışması yapılırsa durum yeniden toparlanabilir. Aksi halde Kütahya’da oy kaybı devam edecektir. Bu sözlerim Cumhur İttifakı üyesi AK Parti ve MHP’yedir. İYİ Parti’ye kaptırılan çok ciddi oyu geri kazanırsa MHP çok daha farklı konumlara gelir. AK Parti de MHP’ye kaptırdığı oyları geri alırsa durum aynı olacaktır.

Sevgiyle kalın…

Siyaset uzun soluklu bir yarıştır…

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar