Connect with us

HARUN DEMİRTAŞ

SEÇİM SONU ANALİZİM…

İyisiyle kötüsüyle bir Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimi daha geride kaldı. Bende bu seçimleri kendi penceremden değişik başlıklar halinde uzun olacağını düşündüğümden, bölümler halinde yazayım istedim. İktidar partisi ve muhalefet partileri ile vatandaşlar 24 Haziran seçimlerini adeta kendilerine bir milat olarak seçmişlerdi. Seçimler ile ilgili analizimin detayına girmeden, yeni dönem için seçilen milletvekillerimizi Kütahya’mıza ve ülkemize hayırlı hizmetler sunmalarını Allah dan dilerim.

***                             ***                               ***

Bu seçimler kimine göre baskın seçim, kimine göre de, gayet normal ve iktidar gücü bendeyse benim dediğim olur, cinsinden bir seçimdi. Muhalefet partileri için son bir umut olan erken genel seçimlere siyasiler MHP genel başkanı Devlet Bahçeli’nin ilk defa 26 Ağustos hodri meydan resti ile bu yıl bir erken seçim olacağı sinyalini almışlardı. İki yıldır Meral Akşener’e karşı olağanüstü bir mücadele verip, genel başkanlık koltuğunu kaptırmamıştı. Daha fazla artık MHP de kalamayacağını düşünen Meral Akşener 5 milletvekili ile partiden ayrılarak İYİ Partiyi kurmuşlardı. Meral Akşener’in başkanlığındaki İYİ Partide çok acele şehirlerin yarısından fazlasında örgütlenip, olağanüstü genel kurulu ile normal olağan genel kurullarını zamanında yapmışlardı. Meral Akşener’de kongreler öncesi ve sonrası boş durmayıp, ülkedeki illerin yarısını dolaşmış ve mitingler yaparak kuruluşunun ilk aylarında büyük sükse yapmıştı.

***                               ***                               ***

Cumhurbaşkanlığı seçimi ve erken genel seçimin asıl tarihi AKP genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın MHP genel başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmesinden sonra 24 Haziran 2018 gibi çok yakın bir tarihe çekilmesi İYİ Partinin iki ayağını bir pabuca sokmak için düşünülmüş imajını veriyordu. Siyasi partiler kanununda yer alan ülkedeki illerin yarısından fazlasında örgütlenme süreci ve olağan kongresini seçim tarihinden kısa süre önce yapması ve de seçimlere kadar 6 aylık süreyi doldurmadığı gibi sebeplerle İYİ Partinin seçime girmesi tehlikeye giriyordu.

***                             ***                               ***

Seçimlerden aylar önce ise MHP genel başkanı Devlet Bahçeli Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday göstermeyerek, Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini deklare etmişti. Milletvekili genel seçimlerine de AK Parti ile ittifak yapılmasını ve ittifakın adının da CUMHUR İTTİFAKI olması yine Devlet Bahçeli tarafından adı konulmuş ve açıklanmıştı.

***                             ***                               ***

Siyaset işte daha iki yıl önce birbirine çok ağır sözler sarf eden iki liderden MHP genel başkanı Devlet Bahçeli’nin tabiri ile “Ülkenin bekası adına” her şeyin bir kenara bırakılıp AKP ve MHP liderleri ülkenin geleceği için güçlerini birleştirmişlerdi. Yanılmıyorsam bir bakan da “İYİ Partide bir başka bahara hazırlansın” tabirini kullanmıştı. Duayen siyasetçi 9. Cumhurbaşkanı rahmetli Süleyman Demirel’in ünlü bir sözü vardır. “DÜN DÜNDÜR, BUGÜN BUGÜNDÜR”  ne doğru bir sözmüş. Yani bu sözü açacak olursak dün dünde kaldı, artık bugün vardır. Dün şu şuna şunu demiş, bu bunu demiş gibi sözler siyasette önem arz etmez. Bizim toplumda çok çabuk unutulup, gidiverir.

Sözün özü ise bugünü düşünmek yeni siyasetler üretmek lazım demektir.

Bugünkü yazımız şimdilik bu kadar, bir sonraki yazımda bir başka başlık ile seçim analizimize kaldığımız yerden devam edeceğiz.

SAĞ VE ESEN KALIN EFENDİM

 

 

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar