Connect with us

EKONOMİ

VALİ AHMET HAMDİ NAYİR: “GÜZEL ÖRNEKLERE İHTİYACIMIZ VAR”

Simav Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) seçimlerinde güven tazeleyerek yeniden başkanlığa seçilen Şeref Kazcıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri Vali Ahmet Hamdi Nayir’e nezaket ziyaretinde bulundu.

STSO Başkanı Şeref Kazcıoğlu, kabullerinden dolayı Vali Ahmet Hamdi Nayir’e teşekkür ederek çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, hayırlı olsun temennisinde bulunarak Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu ile yönetim kurulu üyelerine çalışmalarında başarılar diledi.

 “TÜRKİYE’DE GÜZEL ÖRNEKLERİ OLAN BİR YAPI”

Ticaret ve Sanayi Odalarının Türkiye’de güzel örneklere sahip, önemli yapılar olduğunu belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bir yönüyle kamu, bir yönüyle Sivil Toplum Kuruluşu. Bizim odalarımız kanunla kurulan yerler ama sizi buraya mecbur eden hiçbir görev yok. Gönüllü faaliyetler insana daha fazla tatmin verir. Sizin bir araya getirip oluşturduğunuz düşünceler doğup büyüdüğünüz, hala yaşadığınız yerleri daha iyi hale getirecekse, döneminizde yapılan şeylerden kendinize pay çıkaracaksanız, gelecekte önemli olan konular bunlar olur. O yönüyle baktığımızda daha farklı bir çerçevesi var. Türkiye’de güzel örnekleri olan bir yapı. Ticaret ve Sanayi Odalarımız, onların Ankara boyutuna bakıldığında Türkiye’de önemli başarılar elde etmiş, rüşdünü ispat etmiş. Ülkemizin bugünkü geldiği noktada da inanıyorum ki bunların çok büyük katkıları olmuş. Güzel örnekler oluşturarak kendi üyelerine cesaret vererek Ankara nezdinde de girişimlerde bulunup belki mevzuat ölçeğinde faydalar sağlayıp her bir Ticaret ve Sanayi Odamızın, ülkemizin bugün geldiği noktada üretimde, istihdamda, katma değerde, döviz ihtiyacımızın karşılanmasında önemli çalışmalar yapmışlardır. Bu tecrübelerin, güzel örneklerin paylaşılması gerekir. Bütün Ticaret ve Sanayi Odalarımız, mülki idare açısından bakıldığında diğer müdürlüklerimiz gibi kendimizi yakın hissettiğimiz, sürekli istifade edebileceğimiz, görüşlerini dikkate alacağımız önemli kuruluşlar” dedi.

“GÜZEL ÖRNEKLERE İHTİYACIMIZ VAR”

Güzel örneklerin ve tecrübelerin paylaşılması gerektiğini de dile getiren Vali Nayir, “Simav da bu konuda güzel örnekleri olan yerlerden. Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Şeref Kazcıoğlu, ailesi problemli olan çocukları esas alıp onlara bir iş, güç kazandırmak, milli eğitimin sistemine dahil etmek, kendi imkanlarıyla açmış olduğu yerde Milli Eğitim Müdürlüğü gözetiminde onları barındırmak, her ustamıza da bir tanesini zimmetleyerek ahlaki yapısı üzerinde göstermiş olduğu duyarlılığı da olabildiğince paylaşıyorum arkadaşlarımla. Güzel örneklere ihtiyacımız var. Anadolu coğrafyasında güzel örnekler etkili oluyor. Biz biraz duyduğumuza değil, gördüğümüze inanıyoruz. Gelip o örnekleri görürlerse aynı şeyin diğer yerlerde de uygulanması mümkün diye düşünüyorum” dedi.

“DIŞARIYA AÇIK OLMAK, DIŞARIDAN GELENİN ÖNÜNÜ KAPATMAMAK LAZIM”

Simav’ın sahip olduğu değerler açısından önemli zenginlikleri barındırdığını ve o zenginliklerin iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Simav altın kazanabilecek bir yer ama biraz tevazusundan mı kanaatkarlığından mı bilmiyorum bakıra razı devam ediyor, gümüşe bile çıkmıyor. Allah, Simav’a çok büyük nimetler vermiş. İklim, sıcak su kaynakları, nüfus yoğunluğu olan yerlere yakınlığı olarak düşündüğümüzde güzel ama güzel örnekler az çıkmış. Oradaki sıcak sıcak sudan istifademiz çok az olmuş. Bizim Seyitömer’de, Tunçbilek’te kömürümüz var yıllarca çıkarmayalım, toprağın altında bizi bekler, torunlarımız gelir onlar çıkarırlar. Yerin altındaki sıcak su böyle bir şey değil. Biz çıkarmadığımızda torunlarımızı beklemiyor, biz çıkaralım onlara yine kalıyor. Jeotermal kaynaklar usulünü biliyorsanız kullanıldıkça zenginleşen kaynaklar. Dolayısıyla Simav’da yapılacak güzel şeyler olmalı. Aza kanaat göstermek çok hoş değil daha fazlasını talep etmek lazım ve dışarıya açık olmak, dışarıdan gelenin önünü kapatmamak lazım. Daha güzel şeyler başarabilecek, ümit verecek hususlar var. Kırılma noktalarını yakalamak lazım. Bir tane örnek onun arkasından gelecek çok güzel örnekleri ortaya çıkarır. Sizler kendi çapınızda sizden sonra gelenlere örnekseniz, sizin önünde gidenler o güzel örnekleri size yansıtabiliyorlarsa başarmamak için bir sebep yok” diye konuştu.

Ziyaret karşılıklı fikir alışverişinin ardından sona erdi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar