Connect with us

ZEKİ ŞAN

ÇOCUK İSTİSMARI-TECAVÜZ -1-

İstismara uğrayan her 6 çocuktan yalnızca birinin ortaya çıktığını söyleyen Psikologlar son günlerde gündemde olan çocuk istismarı ile ilgili bilgiler verdi, ailelere çok iş düştüğünü söyledi.İstismara uğrayan çocuk olay yerini simsiyah çizer ve karalar. İçine kapanır, okula bile gitmek istemez, ilk akla gelen cinsel saldırı, fiziksel istismar, cinsel istismar, duygusal istismar, ihmal.

Aileler bu belirtilere dikkat: Toplumdan geri çekilir, içine kapanır.Kimseye güvenemediği için sürekli güvende olmayı (aile bireylerine yapışır vaziyette kalmayı) arzular. Ayrılmamak için adeta görünmez bir bağla bağlanmış izlenimi sürer.Okuluna devam etmek istemez.Kalabalık ortamlardan kaçar ama tek başına da kalmamaya çalışır. Korku da dahil olmak üzere tüm duyguları daha şiddetle yaşar. Normalde korkmadığı şeylerden de korkmaya başlar. Sürekli irkilme halindedir ve tedirginlik yaşar.Gece kabuslarla uyanır, uykusu bölünür.Sürekli ağlar. Gerginliği, tüm hayatına mal olur.Olumlu bir durum karşısında bile, hiçbir olumlu belirti göstermez, gösteremez. Çünkü kendi içinde yaralıdır ve acı içinde kıvranmaktadır.Eğer eylem, kandırılarak gerçekleşmişse; diğer insanları da yalan söylemekle suçlar.Gözünün önüne olayla ilgili imajinasyon (görsellik) geldiğinden, bir anda gözlerini kapar ve saklanır.İç sıkıntısı yaşar. Son derece kahrolmuş görünür.Nefes nefese kalır.Resimlerinde olayın gerçekleştiği yeri çizer. Olayı gerçekleştiren kişiyi kızgın şekilde resmeder. Olay evde geçtiyse, evi simsiyah çizer ve şiddetli şekilde karalamaya başlar. Bu, aslında olayı zihninden silmek istediğini anlatma çabasıdır.Okula devam etse de odaklanmakta bariz güçlük yaşar. Dalıp gider.Kendi uzuvlarına yabancılaşır: “Bu kol benim değil, bu bacak benim değil” şeklinde söylemlerde bulunur. Ve çıldırmaktan korkar.Olayların gerçekliğini sorgular, yaşadığı şeyler gerçek dışı görünür.Eylemi yapan yüzde 90 yakını oluyor, ekmek almaya bile tek başına yollamayın, seminerlere katılın, öğretmenleriyle sürekli irtibatta olun, bakıcıyı testten geçirin

Çocuk İstismarı: Çocuk ve gençlerin ihmali, boşlama, ilgisizlik, önem vermemeyi içerir. Bir başka deyişle ihmal deyince ilk olarak yapılması gerekenlerin yapılmaması akla gelir. Doğumdan itibaren, çocuğun barınması, beslenmesi, giyinmesi, eğitilmesi, sağlığının korunması gibi bedensel ihtiyaçlarının yanı sıra, yeterince ilgi ve sevgi görmesi, şiddete dayalı olmayan ortamda yetişmesi gerekir.

Çocuğun ve Gencin İhmal ya da İstismara Uğradığını Gösteren Belirtiler Nelerdir?

Çocuğun vücudunda yara, kesik, morluk, kırık, çıkık olmasıdır, Çocuğun  cinsel organında morluk, kanama görülmesidir, Bir yaş ve öncesinde görülen kafa travması veya kırıklar uyarıcıdır, Çocuğun fark edilir düzeyde çevresine ilgisiz olmasıdır, Çocuğun fark edilir düzeyde ürkek, kaygılı ya da saldırgan olmasıdır, Çocuğun fiziksel olarak iyi durumda olmamasıdır. Aç, yorgun, solgun, uykusuz gözükmesi olarak örnek verebilir, Çocuğun duygusal açıdan iyi durumda olmaması, abartılı duygusal davranışlar göstermesidir, Çocuğun sosyal açıdan iyi durumda olmaması, çevresiyle iletişim kurmada güçlük çekmesidir. Kişiler arası ilişkide agresyona rastlanmaktadır, Çocuğun cinsel konularda yaşıtlarından daha fazla bilgiye sahip olmasıdır, İstismara Uğrayan Çocuklarda ve Gençlerde Ne Tür Davranışlar Görülür ?,İhmal ya da istismara uğrayan çocuklar, yaşıtlarına oranla depresyona daha meyilli olurlar, İhmal ve istismarda başta aşırı hareketlilik, sırasını bekleyememe görülebilir ve yetişkinlerin konuşmasını bölebilirler, Ani, içinden geldiği gibi davranışlar/ataklar gösterirler, Öğrenme güçlükleri çekerler, Kazalara daha fazla maruz kalırlar, Korku, kaygı, öfke, utanma, saldırganlık gibi duyguları daha yoğun yaşarlar, Davranış problemleri gösterirler.

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar