Connect with us

ASAYİŞ

ZELİHA AKSAZ ŞAHBAZ: “ÇOCUK İSTİSMARINDA YÜZDE 700 ARTIŞ VAR”

Kadın ve Aileyi Koruma Derneği Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz düzenlediği basın açıklaması ile son dönemde yaşanan çocuk istismarı ve cinsel tacizlere dikkat çekti.

yenikutahya.com – HABER

Kadın ve Aileyi Koruma Derneği Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, dernek yönetim ve üyelerle birlikte basın açıklamasında bulundu. Şahbaz açıklamasında son günlerdeki çocuk istismarlarına ve tacizlere dikkat çekti. Açıklamada “Gün geçmiyor ki ülkemiz masum bir evladımızın katledilmesi ile sarsılmasın. Bugün artık masum evlatlarını koruyamayan, acımasızca işkence ile kaybeden bir topluma dönüştük. Altı aylık bebekten, iki üç yaşında kız erkek demeden cinsel saldırıya uğrayarak katledilen masum evlatlarımızın, cinsel saldırıya uğrayarak katledilen Özgecan’larımızın ülkesi olduk. Çocukların akşama kadar sokakta oynadığı bir toplumdan buralara geldik. Öncelikle bunun nedenlerini düşünmeli ve araştırmalıyız. Bugün kız erkek demeden denetimsiz tarikat evlerinde, yurtlarında cinsel saldırıya uğrayan çocuklarımızın hesabını kim verebilir? Tüm bu çocuk istismarının araştırılması ve önlenmesi için meclise verilen önergenin iktidarın aile bakanı tarafından ‘bir kereden bir şey olmaz’ denilerek reddedildiğini tarih kaydetmiştir.” dedi.

ÇOCUK İSTİSMARINDA % 700 ARTIŞ VAR

Şahbaz son on yılda çocuk istismarındaki artışa dikkat çekti. Kadın ve Aileyi Koruma Derneği Başkanı Şahbaz “ Cinsel saldırıyla katledilen bebeklerimiz, tarikat evlerinde yurtlarında çocuk yaşta cinsel saldırıya uğrayan çocuklarımız, evlendirilerek geleceği çalınan kızlarımız binlerle, on binlerle ifade edilmektedir. Tüm bu yaşananlar altı yaşında çocukla evlenilebilir fetvası veren zihniyetin sonuçlarıdır. TÜİK verilerine göre 2008-2016 yılları arasında 104.531 çocuğumuzun kayıp olarak resmi kayıtlara geçtiği bildirilmektedir. Bu kaybolan çocukların akıbeti hakkında resmi veriler mevcut değildir. Çocuk Araştırmaları Derneği’nin raporuna göre çocuk istismarı son on yılda %700 artış göstermiştir. Çocuk hakları sözleşmesine göre 18 yaşına kadar her insan bir çocuktur. Ülkemizde çocuk gelinlerin oranı %15 olarak tahmin edilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın indirgenerek Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı olarak birleştirilmesi kabul edilemez bir uygulamadır. Bu durum, yoğun bir şekilde yaşanan çocuk istismarı ve cinsel saldırılara, kadınlara yönelik cinsel saldırı ve katliamlara çözüm oluşturmaktan gittikçe uzaklaşıldığının en somut göstergesidir.” dedi.

CEZALARIN CAYDIRICILIĞI ARTIRILMALI

Dernek başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz açıklamasının son bölümünde cezaların hafif olduğuna değinerek cezaların caydırıcılık özelliğinin artması gerektiğini belirtti. Şahbaz “Ülkemizdeki çocuklara yönelik cinsel saldırı ve katliamların artışının idam cezasının geri getirilmesine gerekçe oluşturulmaya çalışılması da kabul edilemez. İdam cezası, sıklıkla siyasi olarak kullanılmış ve milletimizin kalbinde telafisi imkansız yaralar açılmıştır. Özgecan Yasası’ olarak bilinen cinsel saldırı suçlarında zaman aşımı, haksız tahrik ve iyi hal indiriminin kaldırılmasını öngören kanun teklifi yasalaştırılmalıdır. İstismar yargılamalarında cezaların caydırıcılığı artırılarak, takdiri indirimlerin önüne geçilmeli, infaz aşamasındaki koşullu salıverme uygulaması engellenmelidir. Çocukların cinsel istismardan, tecavüzden ve her tür sapkınlıktan etkin bir şekilde korunması, bu konuda yasal mevzuatın etkin bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Devlet çocuğun cinsel istismarını önleme konusunda aktif ve etkin bir biçimde müdahil olmalıdır.” İfadelerine yer verdi.

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar