Connect with us

EKONOMİ

ADI KERVANSARAY İÇİ MEZBELELİK

1999 yılında dönemin Kütahya Belediye Başkanı Süleyman Canan tarafından açılan Kütahya Kervansarayı’nın durumu görenleri hayrete düşürüyor. Özellikle yerli turistlerin çini alışverişi için geldiği Kütahya Kervansarayı 1996 rakamlarına göre tam 22 trilyon (milyon) liraya mal olmuştu.     

yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Kütahya Belediye Başkanı Süleyman Canan döneminde 1996 yılında yapımına başlanan ve kentin ilk alışveriş merkezi olarak planlanan Kütahya Kervansarayı, 1999 yılında tamamlandı. Yol ticaretinden faydalanılmak üzere 400 bin metrekare alana kurulan ve 22 milyon TL’ye mâlolan çarşıda, 300 civarında dükkân bulunuyor. Çarşıdaki dükkânların büyük bölümünü gurbetçi vatandaşlar alırken, bir kısmı da belediye ait.

Uzun yıllar önce tamamlanan ve trilyonlar gömülen çarşının şimdiki hâli içler acısı. Güzel bir mimari projeyle yapılan çarşı, proje hatalarıyla da dolu. Kanalizasyon ve atık su altyapısının son derce yetersiz olmasından dolayı her yağmur yağdığında içerisini su basıyor. Havalandırma sisteminin olmamasıyla birlikte çarşı içinde ağır kokular oluşmuş. Havalandırma ve ısıtma sistemi olmayan çarşı için ayrıca araçların kolaylıkla girebileceği bir yaklaşım cebi de düşünülmemiş.

Kaderine terk edilmiş çarşının içi adeta çöplük görünümünde. Çarşıda çini imalatçısı, kaynakçı, eskici gibi birçok sektörden dükkan var. Dükkanlar kirası ucuz olması nedeniyle tercih edilmiş. Boş dükkanların sayısı çok fazla. Bazı dükkanların camları kırılmış, çini seramikleri dökülmüş. Yağmur yağdığında çatısında su tahliye sistemi olmadığından dolayı çarşıyı su basıyor. Çarşının içindeki ıssız ve mezbelelik görüntüler karşısında söylenebilecek pek fazla söz kalmıyor.

Vatandaşlar tarafından görüntülenen bu fotoğraflar, sosyal medyada geniş yankı uyandırırken, bu duruma acil bir çözüm bulunması isteniliyor. Kütahya Belediyesi ve diğer dükkan sahipleri bir araya gelip soruna köklü bir çözüm bulması isteniyor. Öte yandan, binayı halen kullanan esnaflar da durumdan şikayetçi olduklarını ifade ediyor.

 

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar