Connect with us

EKONOMİ

KÜTAHYA’DA JEOTERMAL ENERJİLİ SERACILIK YAYGINLAŞIYOR

Kütahya’nın Simav ilçesinde jeotermal enerjinin kullanıldığı seralarda yılda 7 bin ton domates üretiliyor. Jeotermal enerjinin seracılıkta kullanılması önemli potansiyeller içeriyor. Simavlı üreticiler de bu durumdan memnun görünse de fiyatların sürekli farklılık göstermesinden şikayetçi oluyorlar.

yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Türkiye’nin önde gelen jeotermal merkezlerinden Kütahya’nın Simav ilçesinde, jeotermal seralarda yetiştirilen domatesler iç pazarda büyük ilgi görüyor. Simav 4 Eylül Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, ilçede bireysel olarak başlayan seracılığın, daha sonra kooperatifleşerek kurumsallaşmasının önünü açtı. İlçede seracılığın önemli gelir kaynakları arasında olduğunu bildiren üreticiler, yenikutahya.com için konuştu:

“Simav’da seracılık ilk olarak 1996 yılında ‘klasik seracılık’ olarak başladı. 1998 yılında ise seralarda jeotermal enerjiyi kullanmaya başladık. Simav Eynal kaplıcaları bölgesinde yaklaşık 400 dekar alanda kurulan seralarda jeotermal enerjiyle yılın 12 ayında domates üretimi yapıyoruz. Yaklaşık 150 civarında da jeotermal enerjiyle üretim yapan sera bulunuyor.”

Kütahya’nın Simav ilçesindeki seralarda yılda yaklaşık 7 bin ton domates üretiliyor. Domateslerin iç pazara ancak yettiği ifade ediliyor.

Jeotermal seralarda üretilen domateslerin farklı olduğunu dile getiren Simavlı bazı üreticiler, “Ürettiğimiz domateslerde kesinlikle hormon kullanmıyoruz. Ürünlerimiz iriliği, rengi, hoş kokusu, sevkiyata olan dayanıklılığı ve kendine özgü tadıyla ülkemizde üretilen domateslerden çok farklıdır” dediler. Simavlı domates üreticileri “Ürünler İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyük illere gönderiliyor. Buralardaki talepleri ancak karşılayabiliyoruz. Topraklı seracılıkta verim düştüğü için topraksız üretime geçmeye başladık. Bundan sonraki süreçte modern seracılığa geçmeyi hedefliyoruz. Devlet bu konuda gerekli desteği sağlarsa kısa sürede üretimi artırarak hem iç pazara hem de dış pazara ürün gönderebiliriz. Jeotermal enerji nedeniyle Simav seracılık alanında büyük bir potansiyele sahip bir bölge.” diye konuştular.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar