Connect with us

HABERLER

CHP’NİN KÜTAHYA’DAKİ DELEGELERİ “DEĞİŞİM” İÇİN İMZA ATIYOR

CHP’de değişim için imzalar toplanmaya başladı. Kütahya’daki 9 genel kurul delegesinden 7’si imza veriyor. İl başkanı Makbul Sarı “Biz demokratik bir partiyiz ve özgürce hareket edip bireysel olarak tavırlarımızı açıkça sergiliyoruz” dedi. Doğal delege olan CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın imza vermeyeceği de edinilen bilgiler arasında yer alıyor.  

yenikutahya.com – ÖZEL HABER

CHP’de değişim için delegelerin imza verme işlemi başladı. Muharrem İnce’nin ekibi imza çalışmaları için yoğun bir tempoda hareket ediyor. Bu gelişmeler yaşanırken CHP Kütahya İl Örgütü’ndeki genel kurul delegeleri tavırlarını belli etmeye başladı.

CHP’nin Kütahya’daki genel kurul delegeleri 9 isimden oluşuyor. Doğal delege olan milletvekili Ali Fazıl Kasap ile birlikte Zeliha Aksaz Şahbaz, Makbul Sarı, Tamer Yenikaya, Evrim Kamil Tuncel, Ali Karkaç, Serpil Gülseven, Hasan Koç ve Fisun Yıldız’dan oluşan genel kurul delegelerinden 7 isim, resmen imza verip değişimden yana olduğunu ortaya koydu. Milletvekili Ali Fazıl Kasap ve Ali Karkaç’ın ise nasıl bir tavır sergileyeceği henüz netlik kazanmadı. 9 delegeden 7’sinin imza verdiği Kütahya il örgütü, Muharrem İnce ve ekibinin başlattığı kampanyaya destek vermiş durumda.

İl başkanı Makbul Sarı, yenikutahya.com için yaptığı özel açıklamada “Partimizin değişime, dönüşüme, yeni bir iddiaya, yeni bir tüzüğe ihtiyacı olduğu ortadadır. Biz de kurultay delegeleri olarak buna sessiz kalmadık. Tabandaki, dışarıdaki, sokaktaki seslenişi görüyoruz. Değişim isteğini görüyoruz. Partimizin Olağanüstü Kurultay isteğini görüyoruz.” dedi. Makbul Sarı’nın açıklaması şöyle:

“CHP demokratik bir partidir ve kurumsal kuralları sürekli işler. Bazı aksaklıklar olsa da bunları işletmek için tüm örgütleri bu kurallara uyarlar. Bazı arkadaşlarımız olağanüstü seçimli bir kurultay yapmak üzere imza kampanyası başlattı. Kütahya’da 8 tane seçilmiş 1 tane de doğal delege olan milletvekilimiz ile birlikte 9 delegemiz var. Biz Kütahya olarak arkadaşlarımızla sürekli iletişim içindeyiz. Partiyi ortak akılla yönetiyoruz. Kütahya il örgütümüz ve delegelerimizin ağırlıklı görüşü değişimden yanadır. Buradaki değişim sadece genel başkan değişimi olarak anlaşılmamalıdır. Bizim örgütümüz genel başkanını seviyor ve sahip çıkıyor. Ancak yapısal olarak bir takım değişimden yana tavır almaktayız. Tüzükte bulunan bazı aday belirleme kriterlerinden olan ön seçim kuralının uygulanamaması bizi rahatsız etmektedir.”

CHP İl Başkanı Makbul Sarı, demokratik bir tavır sergilemek için delegeleri bağlayıcı bir karar almadıklarının altını çizerek, imza konusunda herkesi serbest bıraktıklarını ifade etti. Sarı “Herkes özgür olarak iradelerini kullansın diye bu kararı aldık. Ne düşünüyorsa açıkça ifade etsinler diye bağlayıcı karar almadık. Bağlayıcı karar alırsak antidemokratik bir hareket olur. Seçimle gelen bu kurultay delegesi arkadaşlarımıza güvenemeyeceksek, onları seçmenin hiçbir anlamı yoktur. Delegeler hiç kimseden çekinmeden, korkmadan imzalarını verip oylarını kullanabiliyorsa gerçek demokrasi budur.” diye konuştu.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar