Connect with us

EKONOMİ

KÜTAHYA KÖYLERİNE ÖRNEK OLACAK “FRİG VADİSİNE TUVALET” PROJESİ

Eskişehir’in Şükranlı Köyü’ne, ancak lüks otellerde görülebilecek modernlikte bir tuvalet yapıldı. Frig Vadisi içinde yer alan köy, turistlerin bölgede daha fazla vakit geçirmelerini sağlayabilmek amacı ile her türlü ticari hamleyi yapıyor. Köylüler kendi aralarında “imece” kurarak ancak çok yıldızlı otellerde olabilecek ayarda tuvalet yaptılar. Şükranlı Köyü’nün bu girişimi Kütahya ve Afyon köylerine de örnek teşkil ediyor.

yenikutahya.com – HABER (İHA)

Kütahya, Eskişehir ve Afyon il sınırları içinde bulunan Frig Vadileri, yerli ve özellikle de yabancı turistlerin gözdesi haline geldi. Fotoğraf, kamp, doğa ve tarih meraklıları başta olmak üzere çok sayıda ziyaretçinin gezip gördüğü Frig Vadileri, yöre halkından gereken desteği alamıyor. Ancak Eskişehir’in Şükranlı Köyü bu duruma “dur” demek için önemli bir adım attı. Frig Vadisi’nin ziyaretçileri için ancak lüks otellerde görülebilecek modernlikte bir tuvalet yapıldı.

Şükranlılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından yaptırılan tuvalet, sularıyla, ışıklarıyla ve kapılarıyla tamamen otomatik olarak hizmet veriyor. Kapıları, çeşmeleri, ışıkları ve temizliği ile bir otel tuvaletini andıran yapıda, engelli vatandaşlar için de ayrı bir bölüm oluşturulmuş. Şükranlılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kadri Ay, yapılan tuvaletin bölgede bir gereksinim olduğunu belirtti. Frig Vadisi içerisinde yer almalarından dolayı önemli bir eksikliğin giderildiğini kaydeden başkan Ay “Köyümüzün Frig Vadisi içinde turizm alanı olması münasebetiyle, bu bölgeye nasıl hizmet verebiliriz düşüncesiyle yola çıktık. Özellikle biz turizmde öne çıkan konaklama ve diğer mahalli hizmetlerden bahsediyoruz. Lakin bu bölgede en büyük sıkıntılardan bir tanesi ve birinci derece ihtiyaç tuvalettir. Bu kapsamda Şükranlılar Derneği olarak üyelerimizin destekleriyle bu tuvaletleri kazandırdık. Tuvaletlerimiz tam otomatik yanı sularıyla, ışıklarıyla ve kapılarıyla. Engelli vatandaşlar için ayrı bir bölüm de oluşturduk. Özelikle abdest almak isteyen vatandaşlar için ayrı bir bölüm ve abdest lavabosu koyduk. Piyasada 40-50 bin liraya mal olacak bir tuvaleti, köylülerimizin destekleri ve imece usulü ile 7 bin lira gibi cüzi bir rakama yaptırdık. Önce Şükranlı Köyü’nde yaşayanlara sonrasında Frig Vadisi’nin ziyaretçilerine tuvalet hizmet vermektedir” dedi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar