Connect with us

EĞİTİM

KÜTAHYA’DA BİR ANDA AÇILAN ÖZEL OKULLAR VE NEDENLERİ

Kütahya’da son 3 yıl içinde açılan özel okullar, vatandaşın gündeminden düşmüyor. Veliler ve öğrenciler neden özel okullara yöneliyor? Özel Fen Lisesi’nden okul öncesi kurumlara kadar Kütahya’nın eğitim haritasını sizin için çıkarttık. Veliler, öğrenciler ve özel okullar Kütahya dosyası. İşte özel okul sayıları…

yenikutahya.com –ÖZEL HABER

Son yıllarda Kütahya’da kolejler ve özel okulların sayısının artışı ve talep eden öğrenci sayısındaki yükselişin boyutunu sizin için araştırdık. Bu artışın yanı sıra devlet okullarına olan talebin azalması, öğrencilere yönelik yapılan özel okul teşvik bu talebin artmasında tek neden olmadığını gösteriyor. Tek sebep devlet teşviği değilse, diğer nedenler neler, veliler ve öğrenciler neden özel okullara yöneliyor?

Kütahya’da il genelinde halen 657 devlet okulu var. Bunların 96’sı ortaöğretim kurumu, 154’ü ortaokul, 213’ü ilkokul ve 194’ü ise okul öncesi kurumu.

657 devlet okulunun yanı sıra 57 tane özel okul bulunuyor. Bunlar şöyle; 1 Özel Fen Lisesi, 5 Özel Anadolu Lisesi, 3 Özel Temel Lise, 13 Özel Ortaokul, 14 Özel İlkokul, 21 Özel Anaokulu.

Kütahya merkezde 39, Gediz ilçesinde 3, Domaniç ilçesinde 1, Simav ilçesinde 4 ve Tavşanlı ilçesinde 10 özel okul bulunuyor. Özel okulların büyük bir bölümü Kütahya merkezde bulunuyor.

VELİLER NEDEN ÖZEL OKULU TERCİH EDİYOR?

Çalışan anne ve babalar, çocuklarına yeterli vakti ayıramadığı ve çocuklarının gelişimlerini olumlu etkileyecek faaliyetleri gerçekleştiremedikleri için özel okulları tercih ediyor. Çocuklarının katı ve baskıcı olmayan bir ortamda onlara da söz verilerek eğitim almasını istiyor.

Kültürel faaliyetler, sanatsal faaliyetler ve spor faaliyetlerine yönelik etkinlikler ve çalışmalara katılmak için çocuğunun teşvik edilmesini istiyor.

Çocuğunun kendine güvenen bir birey olmasını sağlamak adına öğrenme sürecine dahil olmasını istiyor. Tabiri caizse eğitimin ve fırsatların çocuklar istemese bile karşılarına çıkacağını bilmek istiyor.

Çocuğunun yalnızca derslere yoğunlaşmasını değil sosyal faaliyetlere katılmasını ve daha bilinçli olmasını istiyor.

Sınava girecek adayların velileri için bakacak olursak yukarıdakilere ek olarak;

Müfredata bağlı kalmanın bunaltıcılığının çocuğun çalışma isteğini azaltacağını biliyor ve sınava yönelik çalışmalar izleyeceğini bildiği özel okullara yöneliyorlar.

Çocuklarının rehberlik hizmetleri almasına özen gösteriyor ve bunun sürekliliğinin sağlandığını bildikleri özel okulları tercih ediyorlar.

yenikutahya.com’un sizin için hazırladığı özel haberin ayrıntılı listeleri…

 

 

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar