Connect with us

HABERLER

ALİ FAZIL KASAP BALIK ÖLÜMLERİ VE İŞÇİ MAAŞLARINI MECLİSE TAŞIDI

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap TBMM Genel Kurulu’nda Domaniç’teki balık ölümleri ve Kütahya’daki çöp toplama işçilerinin 25 gündür maaş alamamasını gündeme getirdi. Kasap “Her iki konu da çok önemlidir ve acil çözüm gerektirmektedir” diye konuştu.  

yenikutahya.com – HABER

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, 27. Dönem 1. Yasama Yılı 8. Birleşim’inde iki önemli konuyu gündeme taşıdı.

CHP’li Kasap, Kütahya’nın zehir ve çevre kirliliğinin en fazla olduğu illerden biri olduğunu işaret etti. Kütahya’nın bir maden ve sanayi şehri olduğunu kaydeden CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap “Bir sürü kamu iktisadi teşekküllerin özelleştirilmesine rağmen bundan nemalanamayan, onun ötesinde sürekli zehirlenen, çevre kirliliğinin had safhada olduğu bir il. Cuma günü Domaniç ilçemiz Güney köyünde bir termik santralin atıklarının hidroelektrik santrale boşalması sonucu deredeki tüm balıklar ölmüş vaziyette ve artı, 4-5 tane köyümüzün de tarımsal arazileri zarar görmüş durumda. Bu konuda Çevre Bakanlığını göreve davet ediyoruz.” diye konuştu.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap “Ayrıca, Kütahya’da çöp toplama işlerinde, atık toplama işinde çalışan Kütahya Belediyesi bünyesindeki işçilerimiz yaklaşık yirmi beş gündür maaşlarını alamamaktalar, artı, özlük haklarından yoksun olarak çalışmaktadırlar. Bu konuda da ilgilileri acilen göreve davet ediyorum” dedi.

Kasap, konu ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığına şu soruları sordu:

  1. Kütahya’nın Domaniç İlçesi Güney köyü deresinde meydana gelen toplu balık ölümlerinin sebebi nedir?
  2. Bakanlık olarak konu ile ilgili bir araştırma yaptınız mı?
  3. Bakanlık olarak bölge sakinlerine konu ile ilgili bir bilgilendirme ve yaşanan olayın yöre halkının sağlığını ve çevreyi tehdit etmemesi için herhangi bir güvenlik önlemi aldınız mı?
  4. Güney köyü deresi, su kirliliği kontrolü yönetmeliğinde belirlenmiş olan su kalite kriterlerine uygun mudur? Bölgede daha önce bakanlık olarak olası balık ölümlerinin ve çevre sağlığının etkilenmemesi için herhangi bir çalışmada bulundunuz mu?
  5. Güney köyü deresinde yaşanan toplu balık ölümlerinin, hidro elektrik santralinden boşalan suyun dere yatağına karışması sonucu gerçekleştiği iddiaları doğru mudur?
  6. Kütahya İli ve ilçelerinde olası bir çevre felaketinin yaşanmaması için Bakanlık olarak bu zamana kadar hangi çalışmaları yaptınız?
  7. Güney köyünde yaşanan bu vahim olayla ilgili bakanlık olarak bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?
DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar