Connect with us

EĞİTİM

ENGELLİ GENÇ, EKMEK ALMAYA BİLE GİDEMİYORDU

Kütahya’da yaşayan 27 yaşındaki Yasin Utar, zihinsel engelini hayvan sevgisi ile yüzde 70’lerden 40’lara indirdi. En yakın arkadaşı ‘Aşkım’ adını verdiği köpeği olan Yasin’e hayvan sevgisini aşılayan Birol Babanoğlu “Sevgi ve azim karşısında hiçbir engel dik duramaz, mutlaka yenilir” diyor. Yasin ayrıca iyi bir at binicisi de olmuş.   

yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Küçük yaşta babasını kaybeden Yasin Utar, evden bile çıkmıyor hatta bakkala ekmek almaya bile gidemiyordu. Annesi ve ağabeyi ile birlikte yaşamını sürdüren Yasin, kaydettirildiği Zihinsel Engelliler Okulu’na bile devam edemedi. Doğuştan zihinsel engelli olan 27 yaşındaki Yasin Utar, 18 yaşında iken Kütahya Rahvan Atlı Spor Kulübü Başkanı Birol Babanoğlu ile tanıştı. Babanoğlu Yasin’le tanıştıklarında durumunun çok kötü olduğunu ve en temel ihtiyaçlarını bile destek almadan yapamadığını söylüyor. Babanoğlu “Yasin’in ailesi bana durumu anlatınca kendisine hayvan sevgisini aşılamayı düşündüm. Bunu başarırsak, Yasin’in fiziksel ve psikolojik gelişimine destek oluruz dedim. Öncelikle atlarla tanışmasını sağladım. Atlar insanlar gibi çok duygusal ve zeki hayvanlardır. Yasin’i benimsediler. Kısa süre içinde atlara alıştı. Önce onları beslemeyi, tımarlamayı ve eyerlemeyi öğrendi. Yaklaşık 2 yıl içinde tek başına at biner duruma geldi.” dedi.

Yasin Utar, resmi olmayan rahvan at yarışlarında jokeylik bile yapmış. Yasin’in ata ters binmek ve at yürürken ayakta durmak gibi akrobatik hareketleri de kolaylıkla yaptığını belirten Birol Babanoğlu, hayvan sevgisinin önemine işaret ediyor.

Doğayı çok seven Yasin Utar, yaz mevsimi geldiğinde soluğu Kundukviran Mahallesi’ndeki Babanoğlu Çiftliği’nde alıyor. Buradaki 3 köpek, 2 kedi, 16 tavuk, 4 ördek, 13 tavşan ve 7 attan oluşan hayvan Yasin’in en yakın dostu olmuş. ‘Aşkım’ adını verdiği Kangal cinsi köpeği, kendi boyundan büyük olsa da onunla güreşmek en sevdiği eğlence. Yavru kedilerinin eğitimini de veren Yasin, tüm bunları Birol Babanoğlu’na borçlu olduğunu, kendisini hayata kazandırdığı için minnettar olduğunu söylüyor.

Fanatik bir Beşiktaş taraftarı olan Yasin Utar’ın en büyük hayali İstanbul’da Beşiktaş’ın bir maçını tribünden izlemek. Sağlık durumundaki iyileşmeleri kendisi de fark eden Yasin Utar, “Birkaç yıl sonra kendim de gidebilirim herhalde” diyor.

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar