Connect with us

EKONOMİ

MİLLET BAHÇESİ PROJELERİNDE KÜTAHYA NEDEN YOK?

Taslak çalışmaya göre 17 ilde, 28 millet bahçesi yapımı planlanırken, yaklaşık 3 milyar liralık harcama öngörüldü. Planlanan 17 il arasında Kütahya’nın olmayışı sosyal medyada vatandaşların tepkisine yol açıyor. Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu yaptığı açıklamada, bunların daha önceden TOKİ’ye devredilen yerler olduğunu söyledi. Saraçoğlu, Kütahya TOKİ’ye devredilmiş değil. Biz Belediye Meclisi kararı ile Millet Bahçesi yapacağız” dedi.

yenikutahya.com – HABER

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesinde duyurduğu millet bahçelerine ilişkin hazırlıklarda sona gelindi. Taslak çalışmaya göre 17 ilde, 28 millet bahçesi yapımı planlanırken, yaklaşık 3 milyar liralık harcama öngörüldü. İstanbul’da Validebağ, Zeytinburnu Beştelsiz, Ayazma’nın da aralarında olduğu 11 millet bahçesi planlanırken, Ankara için Atatürk Kültür Merkezi ve Gölbaşı belirlendi. Yetkililer millet bahçelerinde restoran, cafe, tesis tarzı binalar ile mangal yapılacak alanlar düşünülmediğini belirttiler.

Kütahya’da da yıkılan Dumlupınar Stadyumu’nun olduğu alana yapılması planladıklarını söyleyen Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, alanı daha da büyütmek için diğer kurumlarla da görüş alışverişinde bulunmaya bile başlamıştı. Çıkan haberlerin ardından açıklama yapan Saraçoğlu, açıklanan bu listenin daha önce TOKİ’ye devredilmiş statlar olduğunu kaydetti. Saraçoğlu “Bizim durumumuz çok farklı. Dumlupınar Stadı TOKİ’ye verilmemişti. Biz Belediye Meclisi olarak aldık bu kararı. Kurumlarla da yakın temas içindeyiz. Millet Bahçesi projemizden geri adım falan da atmış değiliz. İtiraz eden 3 kurum var. Bunlar DSİ, Milli Eğitim ve Başsavcılık (Adalet Bakanlığı). Kamuoyu rahat olsun. Bizim bu konuda bir sorunumuz yok. Millet Bahçesi’ni yapacağız Allah’ın izni ile” diye konuştu.

14 STADYUM ALANI DÖNÜŞECEK

Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgilere göre il olarak 14 stadyum 3 ay içinde millet bahçesine dönüştürülmek üzere projelendirilecek. Stadyumdan millet bahçesine dönüştürülmesi öngörülen yerler şöyle: “Adana 5 Ocak Stadyumu, Batman 16 Mayıs Stadı, Diyarbakır Atatürk Stadı, Eskişehir Atatürk Stadı, Gaziantep Kamil Ocak Stadı, Giresun Atatürk Stadı, Hatay Antakya Atatürk Stadı, Malatya İnönü Stadı, Mersin Tevvik Sırrı Gür Stadı, Sakarya Atatürk Stadı, Samsun 19 Mayıs Stadı, Sivas 4 Eylül Stadı, Trabzon Akçaabat Fatih Stadı ve Trabzon Avni Aker Stadı.”

Millet bahçesine dönüştürülmek üzere projesine başlanması planlanan yerler ise şöyle: İstanbul Atatürk Havalimanı, İstanbul Pendik, İstanbul Esenler, Ankara Atatürk Kültür Merkezi, Ankara Gölbaşı, Elazığ ve Konya.

Projesi tamamlanıp inşa’sına başlanması planlanan yerler ise şöyle: “İstanbul Kayaşehir 2, 3 ve 4’üncü etaplar, İstanbul Validebağ, Küçükçekmece, Zeytinburnu Beştelsiz, Ayazma ile Diyarbakır Dicle Vadisi.” İstanbul’a toplam 11 tane millet bahçesi planlanırken, Ankara ve Diyarbakır’a da 2’şer tane bahçe öngörüldü. Taslak, çalışmada toplam 28 bahçe için 3 milyar lira harcama yapılması planlansa da nihai rakamın projelerin kesinlik kazanmasıyla ortaya çıkması bekleniyor.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar