Connect with us

EKONOMİ

İSHAK GAZEL AÇIKLADI: “ZAFER OSB’YE 350 MİLYON LİRA YATIRIM GELİYOR”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) söz alan AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, Zafer Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile ilgili konuştu. Zafer OSB’nin avantajları ve yatırımcılara verilecek destekler hakkında bilgiler veren Gazel, 22 yatırımcının ön talepte bulunduğunu ve öngörülen yatırım tutarının 350 milyon TL olduğuna vurgu yaptı.

yenikutahya.com – HABER (GAZETE KIRKÜÇ)

Gazete Kırküç’ten M.Rıdvan Cebecioğlu’nun haberine göre AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, TBMM 27. Dönem 1. Yasama Yılı Genel Kurulu 9’uncu birleşimde söz alarak, Zafer OSB hakkında bilgiler verdi. Toplam 5 milyon 650 bin metrekareden oluşan Zafer OSB’nin 2 etaba bölündüğünü belirten Gazel, “1’inci etap 3 milyon 840 bin metrekare olarak tasarlanmış, kamulaştırılması gereken şahıs parsellerin kamulaştırma işlemleri ile Hazineye ait parsellerin devir işlemleri tamamlanmıştır. Organize Sanayi Bölgemiz için gerekli doğal gaz ve elektrik ihtiyacıyla ilgili olarak da kurumlar gerekli çalışmaları bitirme aşamasına gelmişlerdir” dedi.

ULAŞIM AVANTAJINI ANLATTI

Zafer OSB’nin ulaşım açısından bölgenin birçok iline yakınlığından bahseden Milletvekili Gazel, Kütahya’nın yeni hızlı tren geçiş güzergahı avantajının bulunduğuna dikkat çekerek, “Kütahya-Afyonkarahisar yolunun 27’nci kilometresinde yola cepheli bir konumda bulunan OSB’miz, Zafer Havalimanı’na 8, Bursa’ya 215, Afyon’a 60, Eskişehir ve Uşak’a yaklaşık 110, İzmir’e 320, Ankara’ya 315, İstanbul’a 380 kilometre uzaklıktadır. Ayrıca, Kütahya Zafer Organize Sanayi Bölgesi Gemlik Limanı’na 243, İzmir Limanı’na 320, yeni yapılmakta olan Çandarlı Limanı’na 390 kilometre, mevcut Kütahya-Afyon demir yoluna 14 kilometre ve organize sanayi bölgesi alanı yeni hızlı tren geçiş güzergâhında bulunan Altıntaş İstasyonuna da 8 kilometre uzaklıktadır” diye konuştu.

Zafer OSB’nin genişlemeye açık bir noktada olmasının da büyük bir avantaj sağlayacağını kaydeden Gazel, “1 milyon 500 bin metrekare büyüklüğüne kadar genişleyebilecek bir durumdadır. Bu büyüklükte yekpare bir alan hem ana sanayi hem de yan sanayi rahatlıkla barındırabilecektir. Alan içerisinden hem 154’lük hem de 380’lik iki ana hat geçmektedir. Elektrik ihtiyacı hâlihazırda havalimanı tarafından da kullanılan ve alana 12 kilometre uzaklıkta 34,5’luk indiriciden sağlanabilmektedir. Bununla birlikte, sadece alan için kullanılacak sabit indiriciler tesis edilene kadar TEİAŞ tarafından 50 megavatlık mobil indiriciler de kullanılabilecektir” dedi.

22 FİRMA 350 MİLYON TL YATIRIM

Hâlihazırda 22 yatırımcının Zafer OSB’de yer almak için ön talepte bulunduğunu söyleyen Gazel, “Zafer Organize Sanayi Bölgesi’nin bulunduğu bu konum ve yatırıma elverişli arazi yapısı şimdiden önemli yatırım taleplerinin oluşmasına sebep olmuştur. Ön başvuruda bulunan 22 firmanın öngörülen sabit yatırım tutarı 350 milyon TL’dir” dedi.

LOJİSTİK VE EKONOMİK FIRSATLARIN MERKEZİ

Zafer Organize Sanayi Bölgesi sahip olduğu teknik ve lojistik imkânlarının yanında yatırımcılara mali ve ekonomik fırsatlar da sunduğunu söyleyen İshak Gazel, “Yeni yatırım teşvikleri sistemine göre oluşan bütün kategorilerde değişen oran ve koşullarda yatırımcı firmalara KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, SGK işveren payı desteği, gelir vergisi ve kurumlar vergisi indirimi, faiz desteği ve yatırım yeri tahsisi desteği gibi destek unsurları sağlanmaktadır” dedi.

DENEYİMLİ İŞ GÜCÜ

Zafer OSB’nin Kütahya’yla birlikte Eskişehir, Afyonkarahisar ve Uşak illerine da hitap edebilecek bir konumda olduğuna dikkat çeken Gazel, “Bu konumundan dolayı organize sanayi bölgesinde yatırım yapacak firmalar, bölge illerinde çalışan genç nüfus potansiyelinin, bölgede bulunan üniversitelerin ve bu üniversitelere bağlı olarak çalışan araştırma merkezlerinin sunduğu olanaklardan Kütahya başta olmak üzere bölge illerindeki mevcut sanayi firmalarından ve bu firmalardaki deneyimli iş gücünden yatırımın önceliklerine göre istifade edebilir, yeni iş imkânları ve yan sanayi yatırımları ortaya koyabilir. Ayrıca, Zafer Kalkınma Ajansı bünyesindeki yatırım destek ofisi koordinatörlüğümüz ile ilimize yatırım planlayan yerli ve yabancı yatırımcıların yatırımlarıyla ilgili tüm iş ve işlemlerin tek elden takip ve koordine edilmesini sağlamaktayız” şeklinde konuştu.

AVANTAJLARIYLA CAZİBE MERKEZİ KONUMDA

Kütahya’nın büyük şehirlere, limanlara ve ulaşım noktalarına olan avantajlı konumu, Zafer OSB’nin alan olarak genişliği, konum olarak cazibesi, sağladığı teşvikler bakımında önemli bir cazibe merkezi olduğuna vurgu yapan Gazel, “Sanayinin şehir merkezlerinden uzaklaşma sürecinin yaşandığı günümüz şartlarında İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Bursa gibi büyükşehirlerin bu anlamda ulaştığı doygunluk bölgemizi sanayi yatırımlarında önemli bir avantaj hâline getirmektedir. Zafer Kalkınma Ajansıyla yurt dışından gelecek yatırımlarla ilgili yakın ilişki ve koordinasyon içerisinde çalışarak doğrudan yabancı yatırımcıların ilimize kazandırılmasını sağlıyoruz. Bu uygulamaya en güzel örnek olarak Avusturyalı kâğıt yatırımcısı Prinzhorn Holding bünyesindeki Hamburger firmasının toplamda bin kişilik istihdam ve ilk etabı 300 milyon avroluk yatırımın Kütahya’da yapılmasını verebiliriz. Yatırımcıların ilimize çekilmesine yönelik, valiliğimiz başkanlığında milletvekillerimiz, belediyemiz, ticaret ve sanayi odamız, mevcut organize sanayi bölgelerimiz gibi tüm paydaşlarla yatırım destek ofisi koordinasyonunda yatırımcıları bizzat yerlerinde ziyaret ederek ilin yatırım ortamı hakkında da bilgilendirme yapmaktayız” ifadelerini kullandı.  Gazel konuşmasının sonunda ise, Zafer OSB’nin kuruluş sürecinde buyana desteğini esirgemeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, şimdiki Meclis Başkanı Binali Yıldırım’a, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ve Kütahya’daki kurumlara teşekkür etti.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar