Connect with us

EĞİTİM

GERMİYAN KAMPÜSÜ NE OLACAK?

Dumlupınar Üniversitesi’nin 4 Meslek Yüksek Okulu’nun, Evliya Çelebi Kampüsü’ne taşınması ile birlikte boşalacak olan Germiyan Kampüsü ne olacak? 480 bin metre kare alana sahip kampüste, 25 bin metre kare kapalı alan bulunuyor. BESYO 2019’dan itibaren DPÜ Evliya Çelebi Kampüsü’ne taşınıyor.   

yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’ne kuruluşundan bu yana hizmet veren Germiyan Kampüsü 2019 yılından itibaren boşaltılmaya başlanacak. Beden Eğitimi Yüksek Okulu, Sosyal Bilimler MYO, Teknik Bilimler MYO ve Güzel Sanatlar MYO’nu bünyesinde barındıran Germiyan Kampüsü toplamda 480 bin metre kare araziye sahip. İçinde 25 bin metre karelik kapalı alana sahip olan Germiyan Kampüsü’ndeki 4 MYO 2019 yılından itibaren Evliya Çelebi Kampüsü’ne taşınıyor.

Konu 2017 yılı sonunda Kütahya’da bir süre gündeme gelmiş ve ortaya atılan spekülasyonel haberlerle ilgili olarak DPÜ Rektörü Prof.Dr. Remzi Gören yazılı bir açıklama yapmıştı.

2017 yılı Temmuz ayında gelişmeleri ilk defa buradan duyuran yenikutahya.com gelişmeleri okurlarına aktarmıştı.

Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) 1974 yılında yapılmış, deprem yönetmeliğine uymayan 44 yıllık binalarda, yirmi yılı aşkın süredir eğitim öğretim faaliyetleri sürdürüyor. DPÜ Rektörlüğü bu konuyla ilgili olarak yeni eğitim öğretim ve spor imkânlarına en uygun binanın bir an önce yapılabilmesi için 2016 yılı sonundan itibaren çalışmalara başladı.

Kalkınma Bakanlığı’nın binanın Evliya Çelebi Yerleşkesi’nde yapılması yönündeki şartı ile BESYO eğitim öğretim binası izni alınmıştı. Eğitim öğretim binası ve beraberinde spor tesisleri için Evliya Çelebi Yerleşkesi’nde yer tespiti yapılmış, 2017 yılı içinde ihalesi yapılan binaların inşaatı başladı. Germiyan Kampüsü’nde eğitim öğretim faaliyetleri devam eden diğer 3 Meslek Yüksekokulu’yla ilgili verilmiş her hangi bir karar bulunmuyor.

Vatandaşlar ve iş dünyası, Germiyan Kampüsü boşaltılacak mı kalacak mı merak içinde. “Yeni kurulan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi mi bu alana taşınacak” diyen vatandaşlar bu konuda siyasilerden bir açıklama beklediğini ifade ediyor.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar