Connect with us

EKONOMİ

CHP’Lİ KASAP ZAFER HAVA LİMANI İÇİN SORU ÖNERGESİ VERDİ

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, sadece 2015 yılında Zafer Havaalanı’ndan geçmeyen yolcular için devletin kasasından 5 milyon Euro çıktığını hatırlatarak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nı, yurtdışında yaşayan gurbetçiler için Zafer Havaalanı’na doğrudan seferler konulması ve bir nebze de olsa bu zararın azaltılması için harekete geçmeye çağırdı.

yenikutahya.com – HABER

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan’ın yanıtlaması istemiyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na yurtdışındaki gurbetçi vatandaşların Kütahya’ya ve komşu illere daha rahat ulaşması için Kütahya Zafer Havalimanı’na özelikle Almanya, Hollanda ve Danimarka’dan doğrudan seferler düzenlenmesi için talepte bulundu.

Kasap, yap-işlet-devret modeli ve garanti ödemesi verilerek yapılan Kütahya-Afyon-Uşak bölge Zafer Havaalanı için 2012-2016 yılları arasında 4 milyon 73 bin 181 yolcu garantisi verildiğini, ancak bu sürede havaalanına sadece 170 bin 534 kişi geldiğini hatırlatarak, 3 milyon 902 bin 647 yolcunun parasının devlet bütçesinden ödendiğinin altını çizdi.

Kasap, sadece 2015 yılında bu havaalanından geçmeyen yolcular için devletin kasasından 5 milyon Euro çıktığını hatırlatarak, bakanlığı, yurtdışında yaşayan gurbetçiler için Zafer Havaalanı’na doğrudan seferler konulması ve bir nebze de olsa bu zararın azaltılması için harekete geçmeye çağırdı.

Ali Fazıl Kasap, çok sayıda gurbetçi ailenin yaz aylarında ve öğrencilerin sömestre ve Noel tatillerinde Türkiye’ye yakınlarını ziyarete ve tatile geldiğini hatırlatarak Kütahya Zafer Havalimanı için birçok Avrupa ülkesinden doğrudan seferler konulması gerektiğini belirterek şunları kaydetti:

“Almanya, Hollanda ve Danimarka’da çalışan çok sayıda gurbetçi aile yaz aylarında ve öğrencilerin sömestre ve Noel tatillerinde Türkiye’ye yakınlarını ziyarete ve tatile gelmektedirler. Bu aileler çoğunlukla İstanbul ve İzmir’deki hava alanlarını tercih etmektedirler. Ancak bu hava limanlarından tekrar aktarma yaparak İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Kütahya Zafer Havalimanı’na uçuş mümkündür. Diğer hava limanlarından sefer yoktur. Gurbetçilerimizi mağdur etmemek için en az haftada bir gün olmak üzere bu ülkelerden doğrudan Kütahya Zafer Havalimanı’na seferler düzenlenmesi ve bu seferlerden dolayı Uşak ve Afyon gibi illerimizdeki gurbetçilerimiz için de kolaylık sağlanacağı aşikârdır. Bu gerekçelerle Zafer Havalimanı’na Avrupa’nın bu üç ülkesinden gerekli uçuşların sağlanmasını ve bakanlığı bu konu hakkında harekete geçmeye çağırıyorum.”

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar