Connect with us

HABERLER

DR. A.CEM ÇERKEŞ: “KANUNLAR KİŞİYE ÖZEL UYGULANAMAZ”

Kütahya Aile Hekimliği Derneği Başkanı Dr.A.Cem Çerkeş, Giresun’da yaşanan olayı değerlendirdi. Çerkeş “Kanunlar ve yönetmelikler kişiye, yaşa ya da mevkiye özel uygulanamaz.” dedi

yenikutahya.com – HABER

Kütahya Aile Hekimliği Derneği Başkanı A.Cem Çerkeş, yaptığı yazılı açıklama ile son günlerde gündemde olan bir konuyu değerlendirdi. Çerkeş yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Giresun’da meydana gelen elim hadise hepimizi üzmüştür. Öncelikle ölen Yusuf Bey’e Allah’tan rahmet diliyoruz. Hastamız Giresun’daki Aile Sağlığı Merkezi’ne giderek eşine ait ilaçları yazdırmak istemiştir. Kendisi ve eşi İstanbul’da oturduğu için Giresun’daki Aile Sağlığı Merkezi’ne kayıtlı değildir ve misafir olarak o Aile Sağlığı Merkezi’nde bulunmaktadır. Kanun ve yönetmeliklere göre kişinin kendisinin gelmesi ve kimliğini beyan etmesi ile’ sağlık hizmeti alınabilmektedir. Bu kanun ve yönetmeliği devlet ya da kanun koyucuların ilaç suiistimalini engellemek ve israfın önüne geçmek için çıkardığını biliyoruz. Bazı bölgelerde ilaçların başkaları üzerinden yazılıp istenilmeyen bölgelere (Başta Kuzey Irak vb) götürüldüğü ya da başka yerlerde satılıp parasının terör örgütlerine gönderildiği çoğu zaman basınımızda yer almıştır. Bunları önlemek adına devletimiz haklı olarak bazı kurallar koymuştur. Bu kurallar, kanunlar ve yönetmelikler kişiye, yaşa ya da mevkiye özel uygulanamaz. Kanunlar bir kerecik delinmekle bir şey olmazla işler yürütülemez.

2017 yılında SGK yaptığı araştırmada ‘Hastanın kendisi gelmeden ilaç yazdığı için” yüzlerce hekim hakkında soruşturma açmış, suç duyurusunda bulunmuş ve ilgili kanun maddesine dayanarak bütün hekimlerden yazdıkları ilaçların parasını tahsil yoluna gitmiştir. Ayrıca evde bakım hizmeti HASTANELER tarafından verilen bir hizmettir. Giresun’daki hekim arkadaşımız kanun ve yönetmelikler neyi emrediyorsa onu yapmıştır. Rahmetli Yusuf Bey‘ in sorun çıkarması, poliklinik hizmetlerini aksatması sonucu gene kanunun kendine verdiği yetkiyi kullanarak ‘Beyaz Kod’ uygulaması yapmış ve Kolluk Kuvvetlerini çağırmıştır. Hekim arkadaşımız sadece kanun, yönetmelik ve kuralları uygulamış olmasına rağmen açığa alınmıştır. Bu çok kötü bir sürecin işaretidir. Her görevini yapanın açığa alındığı bir yerde ne yazık ki işler yürütülemez ve yapılamaz bir hale gelir. Bu olayda hekim arkadaşımızın hiç bir suçu yoktur ve kendisi halkın gözünde linç edilmek istenmektedir. Bu olaydan yola çıkarak yapılan yorumlardan da anlaşılacağı gibi bütün hekimler zan altında bırakılmış ve linç kampanyası başlatılmıştır. Bizim hekimler olarak Sayın Bakanımızdan isteğimiz, hiçbir suçu olmayan hekim arkadaşımızın bir an önce görevine iade edilmesi ve biz hekimlere sahip çıkılmasıdır. Hem vatandaşın hem de biz hekimlerin mağduriyetine yol açan bu durum bir an önce kanuni olarak çözülmelidir. Şu da unutulmamalıdır ki biz Türk Hekimleri olarak kanunlar çerçevesinde her zaman ve her koşulda halkımıza kusursuz hizmet sunmak için çaba sarf etmekteyiz.”

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar