Connect with us

EKONOMİ

200 MİLYONLUK ENERJİ YATIRIMINDA 400 KİŞİ ÇALIŞACAK

Salix Holding tarafından Kütahya’ya yaklaşık olarak 200 milyon liralık enerji yatırımı ile dev Biokütle Tesisi kurulacağı açıklandı. Şirkette 400 kişi çalıştırılması planlandı. İşte detaylar…  

yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Emet ilçesine bağlı Aydıncık köyüne Salix Holding tarafından 40 milyon dolarlık enerji üretim tesisi kurulacak. Tesiste 400 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Enerjinin çevresel kirliliğe yol açmadan sürdürülebilir olarak sağlanabilmesi için kullanılacak yenilenebilir kaynakların başında biyokütle enerjisi geliyor. Biokütle tesislerinde, ormanlarda bulunan atıl orman ürünlerinin yakılarak, çevreye zarar vermeden hem elektrik üretilirken hem de ormanlar temizlenmiş oluyor. Emet ilçesine bağlı Aydıncık köyünde yaklaşık 400 dönümlük alana kurulacak tesiste 70 bin hanenin ihtiyacını karşılayacak elektrik üretilecek. Tesiste yakılacak atıl orman ürünlerinin yüzde 70’i Emet ilçesindeki ormanlardan, yüzde otuzu ise çevredeki ormanlardan sağlanacak.

40 milyon dolar yatırım maliyetine sahip tesisin 10 milyon doları şirketin kendi öz sermayesinden karşılanırken, 30 milyon dolarının ise Avrupa Birliği’nden karşılanacağı öğrenildi. Tesis tamamlandığında bölgedeki işsizliği büyük oranda azaltması hedefleniyor. Ayrıca elektrik üretimi sonrası açığa çıkacak olan yüksek ısı ile de bölgede seracılığın da yaygınlaşması bekleniyor.

Proje hakkında konuşan Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, tesisin Emet ve bölge için çok ciddi bir kazanç olacağına dikkat çekti.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar