Connect with us

EKONOMİ

KÜTAHYA’DA KONUT FİYATLARI UÇTU – İŞTE MAHALLE DEĞERLERİ

Geçtiğimiz yıl Kütahya’dan 100 bin liralık bir ev alan kişinin parası yüzde 14 değer kazanırken, il genelindeki en değerli mahalle, metrekare fiyatı ortalama bin 712 lirayı bulan Alipaşa Mahallesi oldu. İlçelerde merkezden geri kalmadı.

yenikutahya.com – HABER

Özel bir internet sitesi tarafından konut fiyatlarıyla ilgili yapılan araştırmaya göre, Kütahya merkez ve ilçelerindeki metrekare fiyatları hesaplandı. Haziran 2018 verilerine bakıldığında Kütahya genelinde metrekaresi bin 307 lira olan 120 metrekarelik bir konut 156 bin 840 TL’ye satıldı.

ALİPAŞA MAHALLESİ’NDEN EV ALANLAR YAŞADI

Gazete Kırküç’ten M.Rıdvan Cebecioğlu’nun özel araştırma haberine göre, Kütahya Merkeze bağlı mahalleler arasında en değerlisi metrekare fiyatı bin 712 liradan satışa sunulan Alipaşa Mahallesi oldu. Alipaşa Mahallesi’ni bin 612 lira ile Osmangazi, bin 600 lira ile Yıldırım Beyazıt, bin 531 lira ile Meydan ve bin 519 lira ile Balıklı mahalleleri takip etti.

İLÇELER MERKEZİ ARATMADI

Yapılan araştırmaya göre Kütahya merkez ve ilçeleri arasındaki fiyat farkı da ortaya çıktı. Merkez’de dahil olmak üzere konut fiyatlarının en pahalı olduğu ilçelerin başında metrekare fiyatı bin 371 lira olan Tavşanlı geliyor. Tavşanlı’nın ardından ortalama metrekare fiyatları bin 337 lira olan Simav, bin 295 lira ile Merkez ve bin 289 lira ile Gediz gelerek en pahalı ilçeler arasında yer alıyor. Haziran 2018 sonu itibarıyla konut için Kütahya ilinde en fazla değer kaybeden ilçeler ise Hisarcık ve Dumlupınar oldu.

BİR YILDA YÜZDE 14 DEĞER KAZANDI

Kütahya’da son bir yıl içerisinde satılık konutların fiyatları yüzde 14,33 arttı. Geçtiğimiz yılın Haziran ayında bin 221 lira olan metrekare fiyatı bin 396 liraya yükseldi. Kira geliri de yansıtılarak yapılan hesaplamalara göre ise konutlarda artış oranı yüzde 29,24’ü buldu. Kütahya’da aynı özelliklere sahip satılık konutların geri dönüş yani amortisman süresi ise 19 yıl olarak belirtildi.

KAYNAK: Gazete Kırküç – M.Rıdvan CEBECİOĞLU

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar