Connect with us

ASAYİŞ

EMET BOR İŞLETMESİ’NDE 10 BİN TONLUK ASİT TANKI PATLADI

Dün saat 15.30 sıralarında Emet Eti Bor İşletmesi içinde yaşanan asit tankı patlaması tüm Emet halkına korku dolu anlar yaşattı. İlçeyi saran ağır koku, astım ve koah hastalarını tedirgin etti.    

yenikutahya.com – HABER (GAZİ EMET)

Emet ilçesi Pazar akşamı tüm ilçeyi etkisi altına alan asit kokusu ile panik dolu saatler yaşadı. Emet Bor İşletmesi girişinde bulunan ve asit stoklayan tanklardan birisinde meydana gelen patlama ile tonlarca asit fabrika etrafına yayıldığı iddia ediliyor. Emet Gazi Emet Gazetesi’nin haberine göre Emet Bor İşletmesi yetkililerini ve vardiyada görevli herkesi alarma geçiren bu durum sonrası çevreye yayılan asit kontrol altına alınmaya çalışıldı.

Yayılan asidi kontrol altına alma ve kireçleme çalışmaları sürerken, asit kokusu tüm ilçeye yayıldı. İnsanların nefes almakta güçlük çektiği gözlemlenirken, asit kokusu sonrası koah ve astım rahatsızlığı olan bazı vatandaşlar hastane acil servisinde soluğu aldılar. Saatler ilerledikçe halktaki paniğe rağmen ne fabrika yetkililerinden ne de ilçe idarecilerinden herhangi bir açıklama yapılmaması endişelere yol açtı. Gerekli tedbirlerin alındığı ve endişeye mahal olmadığı belirtilirken, olayla ilgili ayrıntılı açıklama yapılmadı.

Olayın başlaması ile birlikte Emet Bor İşletmesi yetkilileri ilçe kaymakamlığı, emniyet ve jandarma yetkilileri fabrikada bir kriz masası oluşturdular. Yaşanan felaketin insanlara ve çevreye zarar vermemesi ve zararın en aza indirilmesi adına tedbirler alındı. İş güvenliği uzmanları ve çevre bakanlığı yetkilileri ile koordineli çalışmalar yapıldı.

Gecenin ilerleyen saatlerinde AK Parti Emet ilçe başkanı Hüseyin Doğan sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak gerekli tedbirlerin yetkililerce alındığını, endişeye gerek olmadığını ifade etti. Doğan açıklamasında: “Emet Bor işletme müdürlüğüne ait 2 adet 10.000 tonluk sülfirik asit stok tankının birinde 15.30 sıralarında sülfirik asit sızıntısı olduğu işletme personelince tespit edilmiştir gerekli tedbirler alınmış olup insan sağlığını ve çevre sağlığını tehdit edici bu durum yoktur. Çevre şehircilik ekiplerinin ve AFAD ekibinin ivedilikle yapmış oldukları nitel ve nicel incelemeler nihayetinde insan sağlığı ve çevre sağlığına bir sakınca bulunmadığını belirtmişlerdir.”dedi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar