Connect with us

HABERLER

ENNE BARAJINDA BALIK ÖLÜMLERİ SÜRÜYOR

Kütahya Tarım İl Müdürlüğü Enne Barajı’ndaki balık ölümleri için “Balıkların ölümünün sudaki ekolojik dengeyi olumsuz yönden etkilemedi” açıklaması sonrası ölüm olayları sürüyor. Siyanür, arsenik ve cıva gibi maddelerin artışının da olmadığı açıklanmıştı.   

yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Kütahya’da mesire yeri olarak kullanılan Enne Barajı’nda son günlerde yüzlerce ölü balığın kıyıya vurması halkı endişelendirdi. Kütahyalılar balık ölümlerine atık maddelerin neden olduğunu öne sürerken, Kütahya Tarım İl Müdürlüğü, baraj suyundan alınan numunelerin tahlillerini yaptırdı.

Tahlillerde balık ölümlerine neden olabilecek atıkların yüksek oranda olmadığının belirlendiği bildirildi. Kütahya Tarım İl Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Merkeze bağlı Enne Köyü yakınlarındaki barajda görülen balık ölümleri nedeniyle teknik elemanlarca incelemeler yapılıp sudan numuneler alındı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı laboratuvarlarına gönderilen numunelerin yapılan incelemesinde su değerlerinin iklim şartlarına göre normal seviyede olduğu, ayrıca balıklar için zehirleyici etkileri bulunan arsenik, cıva, kurşun ve siyanür gibi maddelerin de standartlara göre üst sınırın altında kaldığı belirlendi.”

Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri ölen balıkların çoğunun İsrail Sazanı olduğunu aralarında bir kaç gümüş balığının bulunduğunu ifade ederek bu balıkların ölümünün sudaki ekolojik dengeyi olumsuz yönden etkilemediğini kaydetti.

Konuyla ilgili yenikutahya.com WhatsApp ihbar hattına çektiği videoyu gönderen bir vatandaş son durumu aktardı.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar