Connect with us

EKONOMİ

TAVŞANLI LEBLEBİSİ DÜNYAYA SATILIYOR

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde, yılda ortalama 15 bin ton üretilen, uluslararası ödüle sahip, coğrafi işaret ve marka tescilli leblebinin 4 bin tonu ihraç ediliyor.

yenikutahya.com – HABER

Leblebisiyle ünlü Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde 44 çeşit leblebi üretimi yapılıyor. Tavşanlı ilçesinde leblebi üreticiliği ve satıcılığı yapan Himmet Özer, leblebi çeşitliliğinin sürekli olarak arttığını söyledi. Özer, “Tavşanlı’da yeni nesil ile birlikte leblebide de yenilikler devam ediyor. Son olarak böğürtlenli, çilekli, çiz kekli, naneli, pütürlü narlı, trileçeli, yoğurtlu, narlı leblebi ile birlikte leblebide çeşitlilik arttı. Tavşanlı leblebisi 2003 yılında dünya kalite ödülü de aldı” dedi.

 

Leblebi imalatçılarından Rıdvan Başaran da babadan kalma mesleği sürdürdüklerini belirterek üretimle ilgili şu bilgileri verdi:

“Leblebinin ana maddesi nohuttur. Bu nohuttan leblebi olma aşaması 2 ay sürüyor. Gelen nohudu numara numara bölüyoruz. 1 tav, 2 tav, 3 tav diye eliyoruz, sonra nohudu tavlıyoruz. Yaklaşık bir buçuk ay dinlendirme sonrası milimetrik olarak su veriyoruz. Verilen su çok orantılı olması gerekiyor, yoksa istenilen leblebi oluşmuyor. Tekrar eleme aşamasına geçen nohut, 200-250 derecedeki bakır tavalara atılarak buradan leblebi olarak çıkıyor. Bunların aşaması en az 2 ay sürüyor. Daha sonra leblebiler torbalara konulup müşterilere gönderiliyor.”

Tavşanlı Belediyesi tarafından ilçe girişine konulan leblebi heykeli ilgi görürken, üretilen leblebi çeşitleri ise şöyle:

Sade, çikolatalı, sütlü, sütlü çikolatalı, bitter, beyaz çikolata, tahinli, kapiçino, meyve aromalı, special, susamlı, haşhaşlı, böğürtlenli, çilekli, vişneli, çiz kekli, naneli, pütürlü, trileçeli, yoğurtlu, narlı, kahveli, tuzlu, acılı, limonlu, sakızlı, moka, tiramisulu, bisküvili, yaban mersini, karamelli, tarçınlı, damla sakızlı, nostalji, tarçınlı, keçi boynuzlu, çifte kavrulmuş, çıtır, avare, şekerli , neskafeli, kivili, pizza soslu ve kırık leblebi.

 

Tavşanlı Leblebiciler ve Kuruyemişçiler Odası Başkanı Mustafa Sarı Tavşanlı leblebisinin artık birçok ülkeye ihraç edildiğine belirterek, “Türkiye’de üretim özellikleri ve yöntemleriyle yöresel işaret tescil belgesi bulunan leblebi, Fransa’nın başkenti Paris’te aldığı ödülle dünyaya açılma imkânı buldu. İlçede üretilen yaklaşık 15 bin ton leblebinin 4 bin tonu Balkan ülkeleri başta olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu ülkelerine yoğunlukla ihraç ediliyor.” diye konuştu.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar