Connect with us

EKONOMİ

8.500 DOLAR SEVİYESİ BİTCOİN İÇİN MÜMKÜN MÜ?

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde kripto para birimleri oldukça ciddi bir yükseliş ivmesi yakalamıştı ve neredeyse her yerde Bitcoin hakkında konuşulduğunu duymak mümkündü. Bu patlama ile birlikte kripto para birimlerinde çok ciddi hareketlenmeler oldu ve 1 yıl içerisinde işlem gören kripto para sayısı 2.000’nin üzerine çıktı.

Dijital para ve varlık sektörü oldukça yoğun bir hızla gelişirken, yatırımcıların sayısı da her geçen gün artıyor. Böyle bir büyüme karşısında sektöre özel pek çok uygulama ve hizmet de piyasaya sürülüyor. Yapay Zeka (AI) kullanarak kripto para piyasaları ile ilgili tahminlerde bulunan ve yatırımcıları yönlendiren uygulamalar da piyasada oldukça ilgi gören girişimler arasında yer alıyor.

Trefis Tahmini Yaptı

Yapay Zeka ile tahmin yapan uygulamalardan birisi de Trefis ve bu uygulama Bitcoin hakkında oldukça ilginç tahminler yapıyor. Yapılan analizlerden sonra yıl sonunda Bitcoin için tahmin edilen fiyatlama 8500$ olarak gözüküyor. Bu yükselişte Bitcoin ETF’lerinin SEC tarafından kabul edilmesinin etkili olacağı düşünülüyor.

Yapılan yorumlarda EFT kabullerinin 2019 yılına sarkacağı çok kez belirtilmiş olsa da Trefis ekibi bu düşünceye katılmıyor ve kabul sürecinin 2019 öncesinde tamamlanacağını ön görüyor. Uygulamanın web sitesinde belirtilen rakama göre yapılan tahminlerin tutma oranı %94, bu oran göz önünde bulundurulduğunda Bitcoin yatırımcılarının 8500 dolarlık tahmini oldukça kısa sürede benimsemesi mümkün ama %6’lık yanılma payını da kesinlikle yabana atmamak gerekiyor.

Fiyat Tahminine Göre Yatırım Yapmak Doğru mu?

Kripto para fiyatları ile ilgili yapılan tahminlerin elbette belirli analizlere ve bilgilere dayanıyor ancak piyasaların oldukça hassas olduğunu da unutmamak gerekir. Goldman Sachs spekülasyonu ile birlikte Ethereum (ETH) başta olmak üzere ilk 10’da yer alan tüm kripto para birimleri oldukça ciddi bir değer kaybı yaşadı. Analizler ve tahminler somut verilere dayanıyor ancak piyasalar manipüle edilmeye ve spekülatif haberlere tepki vermeye oldukça müsait. Ethereum (ETH) tarafında yaşanan düşüş hala devam ederken ETH için yapılan tahminlerde kripto para biriminin 400 dolar ve üzerini göreceğinden bahsediliyordu. Aynı tahminler Bitcoin için 75.000$ seviyelerinin yakın olduğunu da ileri sürmüştü. Şimdi BTC, ETH gibi çok tahmini yapılan paraların fiyatlarına baktığınız zaman tahminlere çok uzak olduğumuzu da görebilirsiniz. Ancak Trefis, diğer tahminlere göre çok daha makul bir tahmin yapmış ve elindeki verileri başarılı bir şekilde kullanmış. Tabi bu tahminin başarılı bir şekilde sonuçlanması için piyasaları dalgalandıracak büyüklükteki dedikoduların çıkmaması gerekiyor.

Bitcoin fiyatları ile alakalı daha detaylı bilgi için:

https://www.coinmoz.com/borsa-tahmin-platformu-trefis-bitcoin-8-500-dolara-cikacak/

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar