Connect with us

ASAYİŞ

KÜTAHYA’DA TUTUKLU BULUNAN ALBAY’IN YARGILANMASI SÜRÜYOR

Ordu’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında hakkında dava açılan ve halen Kütahya E Tipi kapalı cezaevinde tutuklu bulunan eski albayın yargılanmasına devam edildi.

yenikutahya.com – HABER

Ordu’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında hakkında dava açılan eski albayın yargılanmasına devam edildi.

Ordu 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, Kütahya’da tutuklu bulunan eski albay Y.Ö. ile Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlantı kuruldu.

Duruşmada, sözde “ordu sıkıyönetim komutanı” olduğu belirlenen Y.Ö. hakkındaki tanık beyanı dinlendi.

Tanık eski jandarma binbaşı K.Ç, sanıkla meslekten ihraç olmadan önce Tunceli’deki görevi sırasında tanıştıklarını belirterek kendisiyle görevleri dışında bir iletişimlerinin olmadığını savundu.

Sanık Y.Ö, uzun süredir suçsuz şekilde tutuklu olduğunu, bu durumun ailesini ve kendisini yıprattığını ileri sürerek tahliyesini istedi. Mahkeme heyeti, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İKİ SANIK HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Aynı soruşturma kapsamında farklı dosyalarda tutuksuz yargılanan üç sanıktan ikisi hapis cezası alırken biri beraat etti. Sanık Ş.Y, savunmasında, örgütün gizli haberleşme programı Bylock’u kullanmadığını iddia etti.

Tutuksuz sanık N.D.D. ise örgüte ilişkin bildiklerini anlattığını dile getirdi. Sanıklardan N.A. da beraat talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, Ş.Y’ye 6 yıl 3 ay, N.D.D’ye ise 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verdi.

Sanık N.A’nın ise beraatine karar verildi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar