Connect with us

EĞİTİM

FATİH KÖSE: “İNTİHAR HABERİ BİR ALGI OPERASYONUDUR”

Eğitim-Bir-Sen Kütahya 1 nolu Şube Başkanı Fatih KÖSE, geçtiğimiz hafta çocuğunun, okulun istediği pantolonu olmadığı için eve gönderilmesi üzerine bir velinin intihar ettiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, bu tür haberlerin temelinde yine eğitimde yaşanan sorunların olduğunu söyledi.

yenikutahya.com – HABER

Özellikle salt bilgi üzerine yoğunlaşarak eğitim öğretimde hedeflere ulaşmanın mümkün olmadığını söyleyen Eğitim Bir-Sen Kütahya 1 nolu Şube Başkanı Köse “Habere konu ilin valiliğince yapılan araştırma ve inceleme sonucunda, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığı, olay sebebinin psikolojik nedenlere dayandığı anlaşılmıştır denilmekte. Evet, kaza geçiren bir vatandaşımız, o anda çalışmıyor, ama firma açıklama yapıyor, adamın maddi durumu az çok belli, işçinin böyle durumlarda SGK’dan alacağı para belli, işi getirip pantolon parasına ve okul müdürlerine bağlıyorlar. Eğitimcileri ‘Bu kadar detayı düşünemeyecek kadar kaba insanlar’ gibi göstermeye çalışan bir kepazelik söz konusu. Böyle bir şeyi asla kabul edemeyiz. Bu hadise üzerinden eğitim çalışanlarını, okulun yöneticilerini hedef alan bir itibar suikastıyla karşı karşıyayız.” dedi.

SORUN MAALESEF EĞİTİMLE, DİPLOMAYLA ÇÖZEMEDİĞİMİZ AHLAK SORUNU

İnsanların, eğitim çalışanlarının, okul yöneticilerinin itibarının bu kadar ucuz olmadığını ifade eden Köse  ; “ Sorun maalesef eğitimle, diplomayla çözemediğimiz ahlak sorunu. İşini, mesleğin etik değerlerine uygun yapan insanımızı tenzih ediyorum. Ama gayenin kamuoyunun hassas olduğu eğitim, sağlık ve benzeri alanlarda art niyetli paylaşımlarla, haberlerle siyasi rant devşirmek olduğu bu tür haberlere ve alttaki yorumlara bakıldığında çok net bir şekilde seziliyor. Bu haberde de dile getirilen ‘Yöneticiler tarafından çocuğun okuldan gönderildiğine dair’ ifade edilen şeylerin gerçek olmadığı sonrasında ortaya çıkıyor. İnsanların, eğitim çalışanlarının, okul yöneticilerinin itibarı bu kadar ucuz değil, olmamalı. Devlet insanların itibarını korumak üzere bu tür yalan haberlerle ilgili daha caydırıcı hukuki düzenlemeler yapmalı. Hiç kimse ‘cezamı öderim, yalan haber yapabilirim’ rahatlığında olmamalı.” Açıklamasında bulundu.

TRAFİK KAZASI SONRASI PSİKOLOJİK SORUNLAR OLUŞMUŞ

İntiharın kendilerini derinden üzdüğünü, ancak olayın okulla ilgisi olmadığını ve trafik kazası geçirdikten sonra yaşanan psikolojik sorunlardan olduğunun altını çizen Köse ; “ Kardeşimizin Travmatik durumu atlatamayarak intiharı seçmesi hepimizi üzmüştür. Ama bu hadiseyi, çocuğuna ‘Pantolonu yok, okul kıyafetini alamadı’ deyip, ‘Okuldan gönderilen çocuk’ diye bahsedip, veliyi de ‘Bunu kaldıramayıp intihar etti’ süsü vererek, buradan siyasi mesaj vermeye çalışmak etik değerlerin ve karakter eğitiminin ne kadar önemli olduğunu bize göstermektedir.” Diye konuştu.

EĞİTİMCİLERE GÜVENİN

Açıklamasında öğrenci velilerine de uyarılarda bulunan Köse ;  “Sevgili veliler, evlatlarınızın sizin için ne kadar kıymetli olduklarını biliyoruz. Onlar bizim için de, bizim yanımızda da aynı derece kıymetli. Ve onların eğitiminde sadece akademik kazanımlara odaklanıp, sosyal kültürel alanları ve değerlerimize dönük çalışmaları ihmal edersek; işte piyasada gördüğümüz diplomalı ama karaktersiz, diplomalı ama ahlaksız, diplomalı ama vicdansız, diplomalı ama bencil, diplomalı ama merhametsiz insanların sayısın artmasına sebep oluruz. O nedenle evlat yetiştirirken gösterdiğiniz gayretin bu alanları da ihtiva etmesine özen gösterin. Okulunuza, öğretmeninize, evladınıza sahip çıkın. İş birliğine açık olun. Eğitimcilere güvenin, Onların eğitmek üzere eğitim aldıklarını unutmayın.” dedi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar